15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy – po necelých třech letech – stal otec Puglisi mafii nepohodlným. Mafie totiž staví na tom, že do zločinů zapojuje pro sebe najaté děti, které se tak stávají příští mafiánskou generací. Kněz Giuseppe Puglisi byl zavražděn 15. září 1993, na své narozeniny. Zemřel zcela sám.

Film „Za bílého dne“

„Vrátil jsem se, abych pomohl dobrým lidem kráčet se vztyčenou hlavou!“ To jsou slova sicilského kněze dona Giuseppe Puglisiho, který našel odvahu postavit se mafii. Jeho poslední tři roky zachycuje film „Za bílého dne“, jenž věrně líčí události z počátku 90. let 20. století. K hlubšímu pochopení reálií i odvahy dona Puglisiho je připojen i dvacetiminutový dokument „Muž, jenž mířil přesně“. Přípravný proces blahořečení dona Puglisiho je na diecézní úrovni již uzavřen.

O filmu „Za bílého dne“

Za bílého dne, film, video, dvd, don Giuseppe PuglisiRežisér filmu, italský veterán Roberto Faenza, se ve své tvorbě hodně věnuje zajímavým osobnostem italských dějin.Snímek Za bílého dne nás zavede na Sicílii začátku 90. let 20. století, kdy se kněz Giuseppe Puglisi (film je natočen podle skutečné události) vrací do rodné farnosti a pokusí se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii (a tím i pro kriminál, případně tragicky zkrácený život). Jak to celé skončí, je asi zřejmé – ostatně jsme měli v kinech možnost vidět více filmů na téma mafie v Itálii. Třeba 100 dní v Palermu, Den sovy, Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky či možno připomenout televizní seriál Chobotnice. Problém mafie Itálii trápí, ale většina postupů k tomu, aby byl jasně zastaven její vliv, je neúčinná. A hodně to naráží i na nezájem samotných Italů tyto věci řešit, nezájem a strach. Případně vypočítavost.
 
Je znát, že tvůrci tohoto filmu mají reálie v malíčku a vědí, o čem točí. Nejenom že jsme ihned vtaženi do místního prostředí, ale i postavy jsou vykresleny plasticky a bez příkras. Náležitá je i výprava filmu, jednotlivé exteriéry jsou pečlivě zvolené. Příjemně překvapí i civilní herecké výkony – ti, kteří znají Lucu Zingarettiho jakožto komisaře Montalbana, budou asi překvapeni jeho novou polohou a hereckým rejstříkem. Ale stejně tak dětští herci excelují.
 
Díky všem těmto dílům filmové skládačky pak před sebou máme neokázalý, ale o to působivější snímek, který se nebojí pojmenovat i další nešvary (nejen) současné italské společnosti – např. neschopnost používat vlastní hlavu a dělat si sám své vlastní názory. Není divu, že se brzy – po necelých třech letech – stal otec Puglisi mafii nepohodlným. Mafie totiž staví na tom, že do zločinů zapojuje pro sebe najaté děti, které se tak stávají příští mafiánskou generací, a najednou si na ně dělal nárok někdo jiný.Kněz Giuseppe Puglisi byl zavražděn 15. září 1993, na své narozeniny, v rodném městečku Brancacciu. Zemřel zcela sám.

O DVD „Za bílého dne“

Na disku najdeme film v obrazovém formátu 1,85:1, s českým dabingem v DD 2.0 (tedy stereo). Obraz je barevně velmi dobře vyvážený, s dobrým podáním, sytý, a co je důležité, má dobrý kontrast i při nočních scénách. Český dabing je velice povedený.
Najdeme zde i film o filmu s názvem Muž, jenž mířil přesně (21:38). Je v italštině s českými titulky natvrdo vloženými (s výjimkou dabovaných ukázek z filmu) a vrací se na autentická místa příběhu. Uslyšíme kaplana, který otci Puglisimu vypomáhal, vzpomíná i sestra Carolina. Zajímavá je i anketa se skrytou kamerou mezi současnými palermskými dětmi a mládeží, jak spolupracují i dnes s mafií a jak se jim nechce studovat, natož pracovat. Je zde i rozhovor s režisérem, z něhož mj. vyplývá, že se filmovému štábu povedlo něco podobného – na chvíli během natáčení skutečné děti ulice zaujmout a rozvinout jejich reálné pozitivní schopnosti.
(Zpracováno podle recenze Jana Lipšanského)
 
 
Odkaz na web Padre Giuseppe Puglisi: www.padrepinopuglisi.it