Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
16. neděle v mezidobí - A / Angelus - papež František (Učme se vidět v druhých lidech krásu, kterou zasel Bůh)

Dnešní evangelium nám předkládá podobenství o pšenici a plevelu (srov. Mt 13,24-43). Rolník, který na své pole zasel dobré semeno, zjistí, že nepřítel v noci po poli rozházel koukol, rostlinu, která se velmi podobá pšenici, ale je plevelná.

Ježíš tak mluví o našem světě, který se skutečně podobá velkému poli, kde Bůh seje pšenici a zlý duch plevel, a tak dobro a zlo rostou společně. Dobro a zlo rostou společně. Vidíme to ve zprávách, ve společnosti, ale také v rodině a v církvi. A když vedle dobrého zrna spatříme i špatný plevel, máme chuť ho okamžitě vytrhat, nastolit hned pořádek. Pán nás však dnes varuje, že je to pokušení: nelze vytvořit dokonalý svět a nelze konat dobro tím, že narychlo zničíme to, co je špatné, protože to pak má ještě horší následky: skončí to, jak se říká, tím, že „vylijeme s vaničkou i dítě“.

Existuje však druhé pole, kde můžeme uklízet: pole našeho srdce, jediné, na kterém můžeme přímo zasahovat. I tam je pšenice a koukol, ba právě odtud se obojí šíří do velkého pole světa. Bratři a sestry, naše srdce je totiž polem svobody: není to sterilní laboratoř, ale otevřený, a tudíž zranitelný prostor. Abychom ho mohli řádně obdělávat, musíme na jedné straně neustále pečovat o křehké výhonky dobra a na druhé straně včas rozpoznat a vytrhat plevel. Podívejme se tedy do svého nitra a zkoumejme, co se v něm děje, co ve mně roste, co v něm roste dobrého a zlého. Existuje k tomu krásná metoda: říká se jí zpytování svědomí. Spočívá v tom, že se podívám, co se dnes v mém životě stalo, co zasáhlo mé srdce a jaké rozhodnutí jsem učinil. A právě to slouží k tomu, abychom si v Božím světle ověřili, kde je špatný plevel a kde dobrá setba.

Po poli světa a poli srdce existuje ještě třetí pole. Můžeme ho nazvat polem bližního. Jsou to lidé, které potkáváme, s nimiž se denně stýkáme a které často odsuzujeme. Jak snadné je pro nás rozpoznat jejich koukol! A jak těžké je naopak vidět dobré rostoucí zrno! Jak rádi z druhých „stahujeme kůži“, jak nás to těší! Nezapomínejme však, že chceme-li obdělávat pole života, je důležité hledat především Boží dílo: učit se vidět v druhých, ve světě i v sobě krásu toho, co zasel Bůh, sluncem políbenou pšenici se zlatými klasy. Bratři a sestry, vyprošujme si milost, abychom to dokázali vidět nejen v sobě, ale také v druhých, počínaje těmi, kteří jsou nám nejblíže. Není to pohled naivní, je to pohled věřící, protože Bůh, hospodář velkého pole světa, rád vidí dobro a dává mu růst tak, aby se ze sklizně stala hostina!

I dnes si tedy můžeme položit několik otázek. Když přemýšlím o poli světa: umím překonat pokušení, které všechny „hází do jednoho pytle“, které se s druhými vypořádá tak, že je odsoudí? Když pak přemýšlím o poli srdce: hledám v sobě poctivě škodlivé rostliny a házím je rozhodně do ohně Božího milosrdenství? A když přemýšlím o poli bližního: dokážu moudře vidět, co je dobré, aniž bych se nechal odradit omezeností a pomalostí druhých?

Kéž nám Panna Maria pomůže trpělivě obdělávat to, co Pán zasévá na poli života, na mém poli, na poli mého bližního, na poli všech lidí.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Gn 15,5-12.17-18; Žalm Žl 27,1.7-8a.8b-9abc.13-14; Flp 3,17-4,1
Lk 9,28b-36

„Vezměte mě s sebou,“ žadoní dítě a rodiče chvíli váhají. Ale nakonec odmítnou: „To není pro malé děti. Až budeš starší…“ Kolikrát jsme nějaké podobné situace zažili, ať jako děti, nebo jako rodiče. A pak přišel vzácný den, kdy se dítě smělo účastnit… Být s Kristem na hoře byla nejen výsada, ale okamžik určité zralosti. Teď už mohou učedníci vědět víc, nahlédnout do dějinného kontextu. Ježíš není jen moudrý kazatel, filozof… On koná mocné činy jménem svého nebeského Otce… A učedníci nyní zjišťují, že je někým, komu hlavní starozákonní osobnosti stojí po boku. Kdo je tedy ve skutečnosti tento Ježíš? O něj se bude třeba opřít i v okamžiku utrpení a smrti. Je naše víra připravena?

Zdroj: Nedělní liturgie

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2025) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 2. neděli postní cyklu C (16.3. 2025)

(14. 3. 2025) Zakotveni pevně v Pánu a s vědomím jeho moci předložme Bohu své prosby:

Velikonoce v Altöttingu 2025 pro mladé 16 až 35 let

Velikonoce v Altöttingu 2025  pro mladé 16 až 35 let
(14. 3. 2025) Jedinečný způsob pro mladé, jak prožít Velikonoce.  Osterforum v Altöttingu v Německu s komunitou…

Výstava v Poslanecké sněmovně „I když mě pravda zničí“ připomíná hrdinství kněze Henkese

Výstava v Poslanecké sněmovně „I když mě pravda zničí“ připomíná hrdinství kněze Henkese
(13. 3. 2025) V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR je od 11. do 20. března 2025 pro veřejnost k vidění výstava „I když mě pravda…

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem
(11. 3. 2025) Německý kněz Richard HENKES, který působil v Sudetech a českém pohraničí, vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…

Papež František - výročí volby (13. 3. 2013)

Papež František - výročí volby (13. 3. 2013)
(11. 3. 2025) Papež František - původním jménem Jorge Mario Bergoglio se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires.