papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
27. neděle v mezidobí - C / Angelus - papež František (Ať Putin ukončí válku)

"Moje výzva je určena především prezidentovi Ruské federace, kterého prosím, aby zastavil tuto spirálu násilí a smrti, a to i v zájmu svého lidu." Papež v neděli v poledne místo svého obvyklého komentáře k nedělnímu evangeliu věnoval celý svůj projev výzvě k ukončení války na Ukrajině.

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Průběh války na Ukrajině se stal natolik závažným, ničivým a hrozivým, že vyvolává velké obavy. Proto bych mu dnes chtěl věnovat celou svou reflexi před modlitbou Anděl Páně. Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva totiž místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří.

Truchlím nad potoky krve a slz, které byly v těchto měsících prolity. Jsem zarmoucen tisíci obětí, zejména dětí, a mnoha ničivými událostmi, které zanechaly mnoho lidí a rodin bez domova a ohrožují rozsáhlá území zimou a hladem. Takové činy nelze nikdy ospravedlnit, nikdy! Je znepokojující, že svět se učí zeměpis Ukrajiny prostřednictvím názvů jako Buča, Irpin, Mariupol, Izjum, Záporoží a další místa, která se stala místy nepopsatelného utrpení a strachu. A co teprve skutečnost, že lidstvo opět čelí atomové hrozbě? Je to absurdní.

Co se ještě musí stát? Kolik krve musí ještě být prolito, abychom si uvědomili, že válka nikdy není řešením, ale jen ničením? Ve jménu Boha a smyslu pro lidskost, který je v každém srdci, znovu vyzývám k okamžitému zastavení bojů. Zastavte zbraně a hledejme podmínky pro jednání, která povedou k řešením, jež nebudou vynucená silou, ale dohodnutá, spravedlivá a stabilní. Taková budou, pokud budou založena na respektování nedotknutelné hodnoty lidského života, suverenity a územní celistvosti každé země a práv menšin a oprávněných zájmů.

Hluboce lituji vážné situace, která nastala v posledních dnech, kdy došlo k dalším akcím v rozporu se zásadami mezinárodního práva. Zvyšuje se tak riziko nukleární eskalace až k obavám z nekontrolovatelných a katastrofických následků na celém světě.

Moje výzva je určena především prezidentovi Ruské federace, kterého prosím, aby zastavil tuto spirálu násilí a smrti, a to i v zájmu svého lidu. Na druhé straně, zarmoucen nesmírným utrpením ukrajinského lidu v důsledku agrese, kterou utrpěl, se obracím na ukrajinského prezidenta se stejně důvěrnou výzvou, aby byl otevřen seriózním návrhům na mír. Vyzývám všechny protagonisty mezinárodního života a politické vůdce národů, aby učinili vše, co je v jejich silách, aby ukončili probíhající válku, nenechali se zatáhnout do nebezpečné eskalace a prosazovali a podporovali iniciativy pro dialog. Nechte prosím mladé generace dýchat zdravý vzduch míru, nikoli špinavý vzduch války, která je šílenstvím!

Po sedmi měsících válčení využijme všech diplomatických prostředků, i těch, které dosud nebyly použity, k ukončení této strašné tragédie. Válka sama o sobě je chyba a hrůza!

Důvěřujme v Boží milosrdenství, které může změnit srdce, a v mateřskou přímluvu Královny míru, když vznášíme svou prosbu k Panně Marii Růžencové z Pompejí, duchovně spojeni s věřícími shromážděnými v její svatyni a v mnoha částech světa.

2.10.2022

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
 

Čtení z dnešního dne: Pátek 31. 3.

1. čtení - Jer 20,10-13; Evangelium - Jan 10,31-42

Komentář k Jer 20,10-13: Když i přátelé číhají na můj pád, bude vztah k Hospodinu silnější. Kéž si to uvědomím ve chvílích zoufalství…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(6. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Květná neděle

Květná neděle
(29. 3. 2023) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen od…

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2023) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2023) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(24. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Sv. Rebeka Rafqa (svátek 23.3.)

(23. 3. 2023) Rafqa Pietra Choboq Ar-Rayès * 29. 6. 1832 Libanon † 23. 3. 1914 Libanon 

Zvěstování Páně (25.3.)

(22. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…