Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
28. neděle v mezidobí - A / papež František (Bůh zve, nenutí)

Dnešní evangelium nám vypráví o králi, který připravuje svatební hostinu pro svého syna (srov. Mt 22,1-14). Je to mocný muž, ale především velkorysý otec, který nás zve, abychom se podíleli na jeho radosti. Dobrotu svého srdce odhaluje zejména v tom, že nikoho nenutí, ale zve všechny, i když se tímto způsobem vystavuje možnosti odmítnutí. Všimněme si: připravuje hostinu, svobodně nabízí příležitost k setkání, k oslavě. To je to, co Bůh připravuje pro nás: hostinu, abychom byli ve společenství s ním i mezi sebou navzájem. A my, my všichni, jsme pak Božími hosty. Svatební hostina však vyžaduje z naší strany čas a účast, vyžaduje jisté "ano": jít, jít na Boží pozvání, On zve, ale nechává nám svobodu.

Právě takový vztah nám Otec nabízí: zve nás, abychom byli s ním, a ponechává nám možnost pozvání přijmout nebo nepřijmout. Nenabízí nám vztah podřízenosti, ale vztah otcovství a synovství, který je nutně podmíněn naším svobodným souhlasem. Bůh velmi respektuje svobodu, velmi ji ctí. Svatý Augustin v této souvislosti používá velmi krásný výraz, když říká: "Bůh, který tě stvořil bez tebe, tě nemůže zachránit bez tebe" (Sermo CLXIX, 13). A rozhodně ne proto, že by na to neměl kapacitu - je všemohoucí! - ale proto, že jako láska maximálně respektuje naši svobodu. Bůh navrhuje, nevnucuje, nikdy.

Vraťme se tedy k podobenství: král - říká text - "poslal své služebníky, aby svolali hosty na svatbu, ale ti nechtěli přijít" (v. 3). Zde je drama příběhu: "ne" Bohu. Proč však lidé odmítají jeho pozvání? Bylo to snad nepříjemné pozvání? Ne, a přesto - říká evangelium - "nedbali a odešli jedni na své pole, druzí za svými záležitostmi" (v. 5). Nedbali pozvání, protože mysleli na své vlastní záležitosti. A ten král, který je otcem, Bůh, co dělá? Nevzdává se, dál zve, ba rozšiřuje pozvání, dokud mezi chudými nenajde ty, kteří ho přijmou. Mezi nimi, kteří vědí, že jim mnoho jiného nezbývá, přicházejí mnozí, až zaplní sál (srov. v. 8-10).

Bratři a sestry, jak často nedbáme na Boží pozvání, protože se věnujeme svým vlastním záležitostem! Často bojujeme o vlastní volný čas, ale dnes nás Ježíš zve, abychom našli čas, který nás osvobozuje: čas, který věnujeme Bohu, který rozjasňuje a uzdravuje naše srdce, který v nás posiluje pokoj, důvěru a radost, který nás zachraňuje před zlem, osamělostí a ztrátou smyslu. Stojí to za to, protože je dobré být s Bohem, udělat mu prostor. Kde? Při mši, při naslouchání Slovu, v modlitbě a také v charitě, protože tím, že člověk pomáhá slabým nebo chudým, že dělá společnost opuštěným, že naslouchá těm, kdo prosí o pozornost, že utěšuje trpící, je s Bohem, který je přítomen v těch, kdo to potřebují. Mnozí si však myslí, že tyto věci jsou "ztrátou času", a tak se uzavírají do svého soukromého světa; a to je smutné. To pak plodí smutek. Kolik smutných srdcí! Protože jsou uzavřená.

Ptejme se tedy sami sebe: Jak odpovídám na Boží pozvání? Jaký prostor mu dávám ve svém dni? Závisí kvalita mého života na mých záležitostech a volném čase, nebo na mé lásce k Bohu a k bratřím a sestrám, zvláště k těm nejpotřebnějším?

Maria, která svým "ano" udělala prostor Bohu, kéž nám pomůže, abychom nebyli hluší k jeho pozváním.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Ex 3,1-8a.13-15; Žalm Žl 103,1-2.3-4.6-7.8+11; 1 Kor 10,1-6.10-12
Lk 13,1-9

Dnešní evangelium nabízí několik vrstev zamyšlení: Nejprve pohled na člověka, který rád sbírá šokující zprávy a roznáší je. Pán ho zastaví a odvrátí jeho pohled od šokujících drbů k jeho vlastnímu příběhu. Druhou vrstvou mohou být lidé, kterým se přihodila nějaká tragédie. Ježíš nenadává na situaci s ostatními. Vidí v události impulz, kterým k nám promlouvá Bůh. A v neposlední řadě tu je zahradník z podobenství, který se přimlouvá u svého Pána. Ani on nenadává, nezatracuje, ale hledá cestu, jak jiným pomoci žít.

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby:

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2025) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…