Život s Bohem nás má učinit otevřenými pro naši původní krásu,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus A)
4. neděle postní / Angelus - papež František

Jádrem liturgie této čtvrté neděle postní je téma světla. Evangelium (srov. Jan 9,1-4) podává příběh člověka, od narození slepého, kterému Ježíš dává zrak. Toto zázračné znamení potvrzuje výrok, který o sobě pronesl Ježíš: »Já jsem světlo světa« (v.5), světlo, které prozařuje naše temnoty. Takový je Ježíš. Osvěcuje na dvou úrovních: fyzické a duchovní. Slepec nejprve obdržel tělesný zrak a potom je přiveden k víře v »Syna člověka« (v.35), tedy Ježíše. Všechno představuje jednu cestu. Bylo by dnes pěkné, kdybyste si všichni vzali Janovo evangelium a přečetli si tuto pasáž, tedy 9. kapitolu. Je krásná, a velice nám prospěje přečíst si ji znovu nebo dvakrát. Divy, které koná Ježíš, nejsou okázalá gesta, nýbrž mají za účel přivádět k víře cestou vnitřní transformace.

Učitelé Zákona, kteří se tam seskupili, umíněně odmítají uznat zázrak a kladou uzdravenému muži záludné otázky. On je však smete silou reality: »Vím jedno, že jsem byl slepý, a teď vidím« (v.25). Uprostřed nedůvěřivosti a nevraživosti těch, kdo jej obklopují a nevěřícně vyslýchají, se vydává na cestu, která jej postupně přivádí k objevu identity Toho, který mu otevřel oči, a k vyznání víry v Něho. Nejprve jej považuje za proroka (srov. v. 17), potom za někoho, kdo přichází od Boha (v. 33); a nakonec Jej přijímá za Mesiáše a padá před Ním na kolena (srov. v. 36-38). Pochopil, že Ježíš, který mu daroval zrak, »zjevil Boží skutky« (srov. 3).

Kéž tuto zkušenost učiníme také! Se světlem víry objevuje slepec svoji novou identitu. Stává se »novým stvořením«. Je schopen vidět v novém světle svůj život a svět, který jej obklopuje, protože vstoupil do společenství s Kristem, vstoupil do jiné dimenze. Už není žebrákem, který je v obci marginalizován; už není otrokem slepoty a předsudku. Jeho osvěcující cesta je metaforou cesty  osvobození od hříchu, na kterou jsme povoláni. Hřích je jako tmavý závoj, který zakrývá náš obličej a brání nám vidět jasně sebe i svět. Pánovo odpuštění snímá tento háv stínu a temnoty a obdarovává nás novým světlem. Postní doba, kterou prožíváme, ať je příhodným a drahocenným časem pro sblížení se s Pánem prosbou o Jeho milosrdenství v různých formách, jež nám Matka církev nabízí.

Uzdravený slepec, který vidí jak tělesnýma očima, tak očima víry, je obrazem každého pokřtěného, který byl ponořením v Milost vytržen z temnot a umístěn do světla víry. Nestačí však přijmout světlo, je třeba stát se světlem. Každý z nás je povolán přijímat božské světlo, aby ho projevoval svým životem. První křesťané, teologové prvních století říkali, že křesťanská obec, tedy církev, je „tajemství luny“, protože svítí, ale nikoli ze sebe, nýbrž světlem, které dostává od Krista. Také my musíme být „měsíčním mystériem“ a osvěcovat světlem, obdrženým od slunce, kterým je Kristus, Pán. Připomíná nám to dnes svatý Pavel: »Žijte jako děti světla. Ovoce toho světla totiž záleží ve všestranné dobrotě, spravedlnosti a v životě podle pravdy« (Ef 5,8-9). Setba nového života, zasazená do nás křtem, je jiskrou ohně, který očišťuje především nás, spaluje zlo, které máme v srdci, a umožňuje nám svítit a osvěcovat Ježíšovým světlem.

Nejsvětější Maria ať nám pomáhá napodobovat slepce z evangelia tak, abychom mohli být zaplaveni Kristovým světlem a kráčet s Kristem cestou spásy.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Úterý 19. 3., slavnost sv. Josefa

1. čtení 2 Sam 7,4-5a.12-14a.16; Evangelium Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a

Komentář k Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a: Spravedlivý muž, který svou snoubenku nechtěl vystavit pohaně. Kéž se podobně ujímá těch, kdo jsou ohroženi, kéž se zastává Kristovy církve, kde je pronásledována. V jeho postoji jej chci napodobovat.

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Květná neděle

Květná neděle
(18. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen od…

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2024) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2024) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2024) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2024) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem
(11. 3. 2024) Německý kněz Richard HENKES, který působil v Sudetech a českém pohraničí, vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.