Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
5. nvlm C / Ježíš chce každého člověka posouvat kupředu a dát jeho práci smysl

Všimli jste si toho? Ježíš nepřišel za Šimonem z ničeho nic, aby mu řekl: „Hele, Šimone, mám nápad! Od teď budeš lovit lidi. Ale neboj se toho! Umíš lovit ryby, tak Ti půjde lovit i lidi.“ Ano, něco podobného sice zaznělo, ale předcházelo tomu něco zcela zásadního: Ježíš se Šimonem nejprve prožil, že svou práci umí. Ježíš vstoupil do Šimonova života a byl s ním v tom, co bylo Šimonovi vlastní. Neřekl Šimonovi: „Víš co? Pojďme se pobavit o tom, co bys mohl dělat pořádného. Ale tady ne, pojďme to probrat třeba někde u kávy.“

Ježíš není agentem na pracovním trhu, aby nabízel pracovní smlouvy…

Ježíš nejprve vstoupil do Šimonovy lodi a učil zástupy. Blíž už tomu Šimon být ani nemohl. Je to, jako kdyby k vám domů přišel Ježíš a řekl vám, že váš balkon je ideální k tomu, aby z něj učil lidi na ulici, v centrálním parku.

Přijde mi to zajímavé. Nevím totiž, jestli bychom Ježíšovi umožnili vstup přes náš byt až na balkon, ale Šimon neváhal. Po strašné a únavné noci a čištění sítí, do kterých se nic nechytlo, vzal Ježíše na palubu a naslouchal Mu. Naslouchal Mu možná pár minut, hodinu, dvě… A takový obrat v jeho životě – nebo lépe řečeno posun – pokud nechci popřít skutečnost, že lovit lidi neznamená zahodit to, co umím, ale využít to, co umím, k růstu Božího království.

Jak je to se mnou? Minimálně neděli co neděli naslouchám Božímu slovu. Obrací mě to, resp. posouvá mě to?

Možná se občas bojím, že kdybych Ježíši na nějakou jeho výzvu kývl, musel bych kompletně popřít svou minulost. Ale Šimonův životní příběh nám jasně ukazuje, že Ježíš chce každého člověka posouvat kupředu a dát jeho práci smysl – a skrze ni zpřítomňovat Boží království zde na zemi.

Netýká se to však jen Šimona. Týká se to každého člověka.

Dnešní evangelium není jen příběhem a „hrozbou“ pro pár mužů, kteří uvažují o vstupu do semináře, a pro pár dalších, které napadla myšlenka, zda náhodou nemají svůj život zcela zasvětit Bohu a stát se řeholníkem či řeholnicí. Dnešní evangelium je spíše otázkou. Otázkou pro každého z nás: „Jsem ochoten pustit Ježíše do svého běžného (i pracovního) života, abych si uvědomil, že mám dost kvalit na to, abych vykročil z bezpečí kostelních zdí a dveří svého domu, a řekl těm venku, že jediný smysl života najde člověk v Bohu?“

 

- P. Michal Hladík - 

Čtení z dnešního dne: Sobota 12. 7. 2025, Sobota 14. týdne v mezidobí

Gn 49,29-32; 50,15-26a (hebr. 49,29-33; 50,15-25);

Komentář k Gn 49,29-32; 50,15-26a: Bůh provází rod Jakubův i Josefův na cestě do zaslíbené země. Podobně i moji, naši rodinu vede do svého království. Soudržnost rodin a vědomí přítomnosti Boha může zachránit i naši Evropu, která pluje dějinami.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."