Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
2. neděle velikonoční B / Petr Šabaka

Sousrdcí mystického Těla Kristova

Promluva 2. neděle velikonoční B
 
„Všichni, kdo uvěřili, byli jedné mysli a jednoho srdce a nikdo neříkal o ničem, co měl, že je to jeho vlastní, nýbrž měli všechno společné“ (Sk 4,32).
V Katechismu katolické církve se píše: „(Sedmé přikázání) s ohledem na obecné blaho požaduje, aby se respektovalo všeobecné určení statků a právo na soukromé vlastnictví“ (KKC 2401). Církev tak přiznává, že ne všechno, co vlastníme, musíme sdílet s ostatními. Že by byla praxe církve v kolizi s Božím slovem? Nemusí to tak být.
 
Je přirozené, aby každý člověk vlastnil svůj majetek, aby se učit při jeho správě ctnosti mírnosti (uměřenosti), spravedlnosti a rovněž také solidarity. Majetek nám může být i pokušením závidět, být chamtivý, nechat se zotročit hmotnými věcmi, mamonem.
 
Jak už jsem naznačil dříve, majetek je v učení církve oprávněné nabývat, „aby se zajistila svoboda a důstojnost osob, aby každý mohl uspokojit své základní potřeby těch, za které nese zodpovědnost,“ (KKC 2402) ale také aby sloužil k projevování bratrské lásky.
 
V úvodním verši však není řeč jen o majetku, ale i o sdílení srdce. Pro skutečné a pevné sousrdcí mystického Těla Kristova je potřeba po dvou tisících let ještě mnoho vykonat. Mezi námi je mnoho věřících, kteří jsou samotní, ba dokonce si ve své samotě libují. Není o nich možné tvrdit, že mají povolání poustevníka. V našich vztazích platí, že přirozené předchází nadpřirozené.
 
Chtěl bych zde poděkovat všem, kdo se snaží sdružovat věřící. Ne jen k modlitbě, ale i k rozhovoru, vzájemné pomoci, sdílení radostí i bolestí života. Chtěl bych poděkovat všem, kdo vytváří otevřená společenství schopná přijmout mezi sebe kohokoli. Chtěl bych poděkovat i všem, kdo se vnitřně trápí naší nejednotou a modlí se za uzdravení této choroby. Kéž se vzkříšeným Pánem sdílíte především pokoj a dar Ducha útěchy.

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 42,1-4.6-7; Žalm Žl 29, 1-2.3ac-4.3b 9b-10; Sk 10,34-38
Lk 3,15-16.21-22

Kristův křest je velkým startem. Od této chvíle je Ježíš veřejně znám a také sledován. Lidé očekávají, že Bůh zasáhne, vstoupí do dějin. Ale jak to bude konkrétně? Poznáme toho, kterého pošle? Přichází učitel, nenápadný, bez moci, slávy, vojsk. Mnozí se ptají: „Může tento člověk něco změnit?“ Ježíš ale nepřichází se svojí lidskou mocí. Jeho silou je povolání, pozvání nebeského Otce. Bůh ho posílá, Bůh je s ním, Bůh je v něm… On, Ježíš, je Boží Syn! Tato autorita dává hlásání evangelia zcela jinou dimenzi.

Zdroj: Nedělní liturgie

23. ledna 2025 Studijní den: Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči?

(10. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Marie Elekta od Ježíše (1605–1663), svátek 11.1.

(10. 1. 2025) V roce 1656 se konečně přes různé překážky podařilo realizovat založení pražského Karmelu. Zakladatelkou byla matka…

Hymna Jubilea 2025 Poutníci naděje: Plamen naděje v nás oživ

(9. 1. 2025) Plamen naděje v nás oživ, v píseň chvály proměň jej.  Poutníky, co naději nesou, Pane, chraň a provázej.

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků
(8. 1. 2025) Jak v úterý 7. ledna 2025 informovalo vatikánské Dikastérium pro evangelizaci, které je zodpovědné za přípravu…

Svátek Křtu Páně

(7. 1. 2025) V neděli po slavnosti Zjevení Páně (6.1.) se slaví svátek Křtu Páně.

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(6. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.