Průměrnost se líbí ďáblu. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
30. neděle v mezidobí B / Petr Šabaka

Co za nás nikdo neudělá

Promluva 30. neděle mezidobí B

„Vzchop se, vstaň, volá tě!“ (Mk 10,49).

Jsou lidé, kterým je jejich okolí lhostejné. Žijí si tak nějak pro sebe, žijí v příjemném prostředí své spokojenosti. Mohou chodit i do kostela, kde dobíjí baterky zase jen pro sebe, setkávají se jen s lidmi, kteří jim jsou sympatičtí, se kterými jim jejich světonázor ladí.

Ta většina, která však žije pro druhé, angažuje se ať již v osobních přátelstvích i s lidmi „nekostelovými“, nebo v nějakém veřejném díle, se nutně setkává s mnohým utrpením, rozladěností, výčitkami, nespokojeností, kritikou, hříchy… Buď jsou do „blbé nálady“ zapleteni a souzní s ní, nebo prožívají lítost a hledají sílu a způsob, jak z ní druhé vytáhnout. Ale jak?

Vím, že se najdou lidé, kteří se dívají podezřívavě na radost, se kterou jdu do práce, na otevřenost, s jakou kladu otázky, řeším problémy, přiznávám chyby a nedostatky, nabízím pomoc. Tito chudáci se ještě pevněji uzavírají, protože nevěří, že jsem tu pro ně nezištně, že s nimi chci mít jen slušné, hezké vztahy, že je také někdy potřebuji, že chci přispět, aby byli šťastnější. Dělím se o kus svého života proto, že v něm nejeden z vás může najít zkušenost podobnou.

„Přicházejí s pláčem, ale útěchou je doprovodím: povedu je k vodním proudům přímou cestou, na níž neklopýtnou“ (Jer 31,9 – liturgický překlad). Tolik lidí v naší blízkosti trpí určitým druhem slepoty a vyhnanství, o kterém mluví první čtení a pak evangelium. Můžeme být postiženi i my sami a prožíváme smutek, ztrátu orientace a opuštěnost.

Co si z výše načrtnutého vzít do konkrétního života? Práci na sobě za nás nikdo neudělá. Začít nebo obnovit horlivost namířenou do svého nitra můžeme vlastně okamžitě. Každý si může nejprve položit otázku: Nejsem to já, který je bez světla očí, který je plačící a ve vyhnanství, který potřebuje Boha Vykupitele z otroctví své malosti, ze svého hříchu, z neschopnosti odpustit druhým nebo sobě samému? Jestliže druhé čtení svědčí o Kristu veleknězi, který podává oběť Bohu milou, pak odevzdáváme své hříchy a trápení na jeho oltář, abychom mohli odcházet pokojnější, radostnější a svobodnější? Žízeň a vyprahlost po Bohu je sama o sobě milostí a požehnáním. Je přitažlivá. Formuje společenství vracející se k vodním proudům, ke světlu Ježíšovy tváře.

Nedávno jsem dostal svědectví jednoho takového pokoj hledajícího a žíznivého člověka: „Včera mi psala kamarádka, že se potřebuje setkat, protože je slabá,“ a o něco dále, „pomáhám cizímu člověku sbírat odvahu, aby ji v sobě našel a po dlouhé výměně vzkazů dostanu odpověď: ,Jsi skvělá…‘ anebo moje dobrá přítelkyně řeší krizi středního věku, mě si vybere za důvěrníka a řekne mi: ,Jsem šťastná že jsi.‘ Ale já nemohu být na sebe pyšná, není proč.“ Nečekejme, až budeme silní. To třeba nebudeme nikdy. Musíme jednat, nebát se, neotálet. Máme-li třeba ochrnutou ruku a druhý nohu, pak on nám bude rukou a my jemu nohou. Jsme-li slepí a druhý hluchý, pak on nám bude zrakem a my jemu sluchem.

„Vzchop se, vstaň, volá tě!“ (Mk 10,49). Přeji nám všem, abychom si byli vzájemně schopni dodávat odvahu, i přes naše tápání, na cestě hledání světla. V něm totiž uvidíme Ježíšovu milující tvář.

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Oz 6,3b-6; Žalm Žl 50,1+8.12-13.14-15; Řím 4,18-25
Mt 9,9-13

O ozdravujících účincích moře nebo hor, k nimž se přiblížíme, o prospěšnosti slunečních paprsků, které nás na jaře zahřívají, nemáme většinou pochyb. Ale co pro nás znamená blízkost Ježíše? Evangelium popisuje velmi střízlivě a prostě Ježíšovo setkání s hříšníky u stolu. A přece jasně dokládá, že tato setkání měnila životy lidí, osvobozovala je od hříchu a naplňovala je novou skutečností. Mělo by to v nás vyvolat velmi živou otázku: Co pro mne znamená přiblížení se k Ježíši při mši? Při přijímání? V modlitbě? Ve společenství těch, kdo jsou kdekoliv shromážděni v jeho jménu a on je, jak slíbil, uprostřed? Počítám s jeho uzdravující mocí? Věřím, že tato přiblížení mohou naplňovat a měnit můj život? Nebo stále žádám od Krista to a ono, jako kdyby mi vlastně nic nedal?

Zdroj: Nedělní liturgie

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)
(6. 6. 2026) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Přímluvy na nedělní bohoslužbu / 10. neděle v mezidobí, cyklus A / 7. 6. 2026

(5. 6. 2026) Ježíš říká: Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní. S důvěrou v Boží milosrdenství volejme k nebeskému Otci:

5. června -´Světový den životního prostředí´

5. června -´Světový den životního prostředí´
(4. 6. 2026) Sama Země má svou důstojnost, kterou máme respektovat. (Benedikt XVI.) 5. 6. se připomíná "Světový den životního…

Svatý Norbert – zasažený bleskem (6. červen)

(4. 6. 2026) Norbert (asi 1085 – 1134) byl zprvu podjáhnem ve službách kolínského arcibiskupa a později císaře Jindřicha V. S…

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)
(3. 6. 2026) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

Pamětní list na konci školního roku (Tip nejen pro katechety)

Pamětní list na konci školního roku (Tip nejen pro katechety)
(3. 6. 2026) Možná víc než jen kus papíru! Konec školního roku je příležitostí ohlédnout se za společně prožitým časem. Platí to…

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2026) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.