Bůh se nezlobí, když se nepomodlíš… - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
5. neděle velikonoční B / Petr Šabaka

Zůstávání v Kristu

Promluva 5. neděle velikonoční B
 
„Já jsem vinný kmen, vy jste ratolesti. Kdo zůstává ve mně a já v něm, ten nese hojné ovoce; neboť beze mne nemůžete činit nic“ (Jan 15,5). Dokážu si představit, že se někdo může zeptat, co to znamená „zůstávat v Kristu“. Kde najít jistotu, že s ním spojeni jsme?
 
Důvěrné zůstávání v Kristu církev nazývá „milost posvěcující“: „Milost posvěcující je stálý dar, trvalá a nadpřirozená dispozice, která zdokonaluje samu duši, aby ji učinila schopnou žít s Bohem a jednat z lásky k němu“ (KKC 2000). Dále Katechismus rozlišuje milost posvěcující na dispozici, schopnost, kapacitu, prostor pro Boha a „aktuální (pomáhající) milosti, kterými jsou míněny projevy Boží pomoci jak na počátku obrácení, tak během díla posvěcení“ (KKC 2000). Víra je průsečíkem nezasloužené iniciativy Boží s odpovědí člověka vyjádřenou důvěrou a dokazovanou konkrétními skutky.
 
Může člověk ztratit milost posvěcující – „zůstávání v Kristu“? Ano. Vzhledem k tomu, že těžký, smrtelný hřích je vědomým a dobrovolným odvrácením se od Boha a jeho lásky, jsme to my, kdo tak odmítáme mízu z kmene vinné révy, kterou je Kristus. „Naše svoboda má vskutku moc udělat definitivní a nezvratná rozhodnutí“ (KKC 1861). Díky Boží velkorysosti však máme možnost litovat, činit pokání, usmiřovat se s Bohem a uprázdněný prostor po hříšném jednání opět naplnit mízou z vinného kmene.
 
Prvním svědkem Boží odpouštějící lásky je příběh apoštola Pavla, jemuž jsme naslouchali v prvním čtení. Bůh naplnil Barnabáše darem odvahy, aby překonal strach, který pramenil z Pavlovy minulosti, a darem lásky, která chápe a odpouští. Tak přivádí Pavla, obráceného hříšníka, do společenství církve, v níž se stává plodným – skutky potvrzuje zůstávání v Kristu, tedy milost posvěcující.
 

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 7. 2025, Sobota 15. týdne v mezidobí

Ex 12,37-42;

Komentář k Mt 12,14-21: Exodus, vyjití z egyptského otroctví, se připomíná nejen jako dějinná událost. Boží milosrdenství se totiž projevuje dodnes, plněji: vysvobozením z hříchu a z jeho následků.

Zdroj: Nedělní liturgie

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2025) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2025) z kláštera Compiègne u Paříže. Jejich následovnice jsou i dnes stále na celém světě.

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,