Druhé téma promluvy se týkalo nových možností biotechnologie a lékařství, které nás „někdy přivádějí do situací složitých jako chůze po ostří nože“. Je třeba důkladně studovat, které metody člověku pomáhají a které jím manipulují, narušují jeho integritu a důstojnost. „Pokud začneme uvažovat - jako se to často děje už v lůně matky – zda je život hoden, aby byl žit, anebo ne, nebude nakonec ušetřena žádná fáze života, tím méně stáří a nemoc“, varoval papež.
Co se týká budování společnosti a významné role sdělovacích prostředků, Benedikt XVI. zdůraznil, že podstatným prvkem je „věrnost pravdě“, a připomněl, jak velké problémy napáchá, když se k jednotlivým zprávám začnou vyjadřovat významné osobnosti, aniž by si před tím ověřili jejich pravdivost.
Papež také připomněl nadcházející beatifikace kněží mučedníků nacistického režimu. V neděli 19. září to bude Gerhard Hirschfelder z Münsteru a v průběhu příštího roku: Georg Häfner, Johannes Prassek, Hermann Lange a Eduard Müller. S posledními třemi bude připomenut i jejich přítel evangelický pastor Karl Friedrich Stellbrink.
***
Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu