Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus C)
Pondělí velikonoční / Angelus - papež František

Dnes na Velikonoční pondělí znovu zní radostná zvěst Kristova vzkříšení. Evangelium (srov. Mt 28,8-15) podává, jak polekané ženy, spěchají od Ježíšova hrobu, který nalezli prázdný, ale ukáže se jim Ježíš a říká: »Nebojte se! Jděte a oznamte mým bratřím, ať odejdou do Galileje. Tam mě uvidí« (v.10). Těmito slovy Zmrtvýchvstalý pověřuje ženy misijním posláním vzhledem k apoštolům. Podaly totiž obdivuhodný příklad věrnosti, oddanosti a lásky ke Kristu během jeho veřejného působení a nyní jsou Jím odměněny zvláštním projevem pozornosti a náklonnosti. Ženy jsou vždycky na začátku. Maria je na začátku, ženy jsou na začátku.

Nejprve ženy, potom učedníci a zvláště Petr konstatují událost vzkříšení. Ježíš jim předpovídal vícekrát, že po umučení a ukřižování vstane z mrtvých, ale učedníci tomu nerozuměli, protože ještě nebyli připraveni. Jejich víra musela učinit kvalitativní skok, který mohl vyvolat pouze Duch svatý, který je darem Zmrtvýchvstalého.

Na začátku knihy Skutků apoštolů čteme o Petrovi jak otevřeně a odvážně prohlašuje: »Ježíše Bůh vzkřísil, a my všichni jsme toho svědky« (srov. Sk 2,32). Jako by říkal: „Já se stavím za něho, dávám za Něho život.“ A potom za Něho život položil. Od té chvíle se zvěst, že Kristus vstal z mrtvých, šíří všude, dosahuje každý cíp země a stává se poselstvím naděje pro všechny. Ježíšovo vzkříšení nám říká, že poslední slovo nemá smrt, nýbrž život. Vzkříšením jednorozeného Syna prokázal Bůh Otec v plnosti svoji lásku a smilování vůči lidstvu všech dob.

Pokud Kristus vstal z mrtvých, lze s důvěrou hledět na jakoukoli událost v našem životě, včetně těch nejsvízelnějších a nejvíce proniknutých úzkostí a nejistotou. Toto je velikonoční poselství, které jsme povoláni hlásat slovem a především dosvědčovat životem. Kéž v našich domovech a našich srdcích zní tato zpráva: »Kristus, má naděje, byl vzkříšen!« (Velikonoční sekvence). Tato jistota ať posiluje víru každého pokřtěného a dodá odvahu zejména těm, kdo čelí největším utrpením a těžkostem.

Maria, mlčenlivá svědkyně smrti a vzkříšení syna Ježíše, ať nám pomáhá věřit mocně v toto tajemství spásy, které může změnit život, je-li přijato vírou. Toto je moje velikonoční přání, které vám všem znovu skládám. Svěřuji ho naší Matce, kterou budeme nyní vzývat modlitbou Regina caeli.

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dt 30,10-14; Žalm Žl 69,14+17.30-31.36ab+37; Kol 1,15-20
Lk 10,25-37

Vyprávění evangelia skrývá mnoho detailů. Např. kněz i levita šli z Jeruzaléma, nemohou se tak vymlouvat na zdržení, rituální znečištění apod. Samaritán naopak. Zajímavá je ale otázka: Kdo je můj bližní, jak ho poznám? Odpověď zní: Přemýšlej, kdy se chováš jako bližní ty! Bližní jsou ti, kteří potřebují naši pomoc. A právě tyto lidi máme milovat. Nejde tedy o jakési neurčité vzdálené jedince, ale o ty, kteří jsou v naší blízkosti.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."