Církev není společenstvím lepších - archív citátů

Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus C)
Pondělí velikonoční / Angelus - papež František

Dnes na Velikonoční pondělí znovu zní radostná zvěst Kristova vzkříšení. Evangelium (srov. Mt 28,8-15) podává, jak polekané ženy, spěchají od Ježíšova hrobu, který nalezli prázdný, ale ukáže se jim Ježíš a říká: »Nebojte se! Jděte a oznamte mým bratřím, ať odejdou do Galileje. Tam mě uvidí« (v.10). Těmito slovy Zmrtvýchvstalý pověřuje ženy misijním posláním vzhledem k apoštolům. Podaly totiž obdivuhodný příklad věrnosti, oddanosti a lásky ke Kristu během jeho veřejného působení a nyní jsou Jím odměněny zvláštním projevem pozornosti a náklonnosti. Ženy jsou vždycky na začátku. Maria je na začátku, ženy jsou na začátku.

Nejprve ženy, potom učedníci a zvláště Petr konstatují událost vzkříšení. Ježíš jim předpovídal vícekrát, že po umučení a ukřižování vstane z mrtvých, ale učedníci tomu nerozuměli, protože ještě nebyli připraveni. Jejich víra musela učinit kvalitativní skok, který mohl vyvolat pouze Duch svatý, který je darem Zmrtvýchvstalého.

Na začátku knihy Skutků apoštolů čteme o Petrovi jak otevřeně a odvážně prohlašuje: »Ježíše Bůh vzkřísil, a my všichni jsme toho svědky« (srov. Sk 2,32). Jako by říkal: „Já se stavím za něho, dávám za Něho život.“ A potom za Něho život položil. Od té chvíle se zvěst, že Kristus vstal z mrtvých, šíří všude, dosahuje každý cíp země a stává se poselstvím naděje pro všechny. Ježíšovo vzkříšení nám říká, že poslední slovo nemá smrt, nýbrž život. Vzkříšením jednorozeného Syna prokázal Bůh Otec v plnosti svoji lásku a smilování vůči lidstvu všech dob.

Pokud Kristus vstal z mrtvých, lze s důvěrou hledět na jakoukoli událost v našem životě, včetně těch nejsvízelnějších a nejvíce proniknutých úzkostí a nejistotou. Toto je velikonoční poselství, které jsme povoláni hlásat slovem a především dosvědčovat životem. Kéž v našich domovech a našich srdcích zní tato zpráva: »Kristus, má naděje, byl vzkříšen!« (Velikonoční sekvence). Tato jistota ať posiluje víru každého pokřtěného a dodá odvahu zejména těm, kdo čelí největším utrpením a těžkostem.

Maria, mlčenlivá svědkyně smrti a vzkříšení syna Ježíše, ať nám pomáhá věřit mocně v toto tajemství spásy, které může změnit život, je-li přijato vírou. Toto je moje velikonoční přání, které vám všem znovu skládám. Svěřuji ho naší Matce, kterou budeme nyní vzývat modlitbou Regina caeli.

 

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 1. 5. 2025, Čtvrtek 2. velikonočního týdne

Sk 5,27-33;

Komentář k Sk 5,27-33: Pronásledování a nenávist se stupňují. I dnes na mnoha místech. Ale Boží slovo ze světa sprovodit nelze.

Zdroj: Nedělní liturgie

Týden modliteb za duchovní povolání

(1. 5. 2025) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(30. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2025) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2025) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta?

1.5. Sv. Josefa, Dělníka - Svátek práce

(29. 4. 2025) Člověk se v práci nejen realizuje, ale je to zároveň i služba bližnímu, společnosti, a tím i Kristu.

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)
(29. 4. 2025) Několikrát unikl smrti, celý život vzdoroval nenávisti a ukazoval všem cestu ke svobodě i k Bohu. Prošel několika…

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2025) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…