Navigace: Tematické texty M MariaTexty z knihy: Mariánské modlitby (ed. Vojtěch Kodet) 0. Rozkvět či krize Mariánské úcty

0. Rozkvět či krize Mariánské úcty

Zdá se Vám modlitba k Panně Marii nemístná, nebo přinejmenším zbytečná?
Nebo se naopak k Marii rádi modlíte a vnímáte, že je potřeba vzdát Matce Boží úctu, která jí náleží?
Jaké je místo Marie v křesťanském životě?


Mariánská úcta prožívá v naší církvi místy velký rozkvět, jinde hlubokou krizi. Jsme svědky napětí mezi zbožností, která je velmi soustředěná na Pannu Marii, a zbožností, která se na Matku Boží vůbec neodvolává, protože ji vidí jako nebezpečí pro čistotu víry, jako "nános tradice", od něhož je třeba se oprostit návratem k evangeliu. Jenomže v tradici církve se nám dochovaly nejen věci časově podmíněné, ale i skutečné poklady víry a cenné zkušenosti předešlých generací. Ty nám pomůžou v chápání místa a poslání Panny Marie v křesťanském životě.

Kolem Marie se apoštolové shromáždili v modlitbě před letnicemi a ona společně s nimi prosila za dar Ducha, kterého sama přijala v plnosti již při zvěstování. Ona nás tedy může uvádět do plného společenství s Bohem v modlitbě.

Záměrem knihy je dát do rukou těch, kteří se k Panně Marii rádi modlí, praktickou knihu mariánských modliteb. Těm, kteří mají k tomuto způsobu zbožnosti spíše výhrady, snad pomohou vybrané modlitby světců a přátel Božích, jak se nám zachovaly v tradici církve od prvních staletí až po dnešek. Výběr modliteb je natolik pestrý, že si každý věřící může rozšířit svůj obzor a nalézt pro sebe přiměřený způsob mariánské úcty.


V úvodu se autor knihy Vojtěch Kodet O.Carm. věnuje se pohledu na Pannu Marii, která uvádí do chvály a na Marii, přímluvkyni celého lidského pokolení. Zmiňuje též modlitby"zasvěcující", jako místo dokonalé obnovy křestních slibů, sebedarování se Kristu ve spojení s Marií. Část úvodu je věnována historickému vývoji Mariánské úcty a Mariánských modliteb v liturgii.

Knihu tvoří soubor Mariánských modliteb, které autor uspořádal do pěti částí.


I. Nejznámější mariánské modlitby, antifon a hymny (česky a latinsky)
II. Mariánské modlitby k různým příležitostem
III. Růžence, litanie, pobožnosti
IV. Mariánské modlitby světců a přátel Božích
V Liturgické modlitby a hymny křesťanského Východu


***
Se svolením zpracováno podle knihy Mariánské modlitby, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří


Témata: Maria

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 3. 7. 2025, Svátek sv. Tomáše, apoštola

Ef 2,19-22;

Komentář k Jan 20,24-29: „Dokud neuvidím, neuvěřím,“ slyšeli jsme možná od našich současníků. Ale oni – na rozdíl od Tomáše – mají strach dotknout se zblízka Pánových ran, ran tohoto světa.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2025) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková
(25. 6. 2025) 27. 6. se proto připomíná Den památky obětí komunistického režimu. „Vaše děti toho budou jednou litovat, co jste…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…