Navigace: Tematické texty P Pastorační péčePastorační péče v méně obvyklých situacích - část I. (P. ing. Aleš Opatrný) 11. Pěstounská péče a osvojení

11. Pěstounská péče a osvojení

Literatura:
MATĚJČEK Z., O rodině vlastní, nevlastní a náhradní, Praha Portál, 1994
MATĚJČEK Z., Náhradní rodinná péče, Portál, Praha 1999

Pěstounská péče i osvojení (adopce) jsou velmi cenné způsoby pomoci dítěti. Znamenají skoro vždy podstatný zisk ve srovnání s ústavním životem (s životem v "děcáku"). Je to ale pomoc náročná a těm, kdo se rozhodují, je třeba pomoci k rozhodnutí zralému. Vrácení přijatého dítěte zpět do ústavu je pro dítě těžkým ublížením.





11.1. Právní otázky

Novela zákona o rodině adopci poněkud znevýhodňuje - staví se víc na stranu rodičů, kteří dítě nechtějí nebo se o ně nestarají, než na stranu dětí. Tlak na další novelizaci těchto ustanovení je a neměl by pominout.





11.2. Situace po příchodu dítěte do rodiny

Je komplikovaná pro všechny, mnohdy nejvíc pro vlastní děti adoptivních rodičů (záleží ovšem na věku). Děti z ústavů bývají ve vývoji opožděné, často se zdravotními potížemi, takže kladou na rodiče velké nároky. Nejtěžší s nimi bývá pobyt na veřejnosti (u lékaře, v obchodě, potom ve škole), která nechápe důvody odlišného chování. Pro přijaté děti je mnohdy svět nových rodičů světem kulturně novým. Novým prvkem bývá i křesťanská víra. Adoptivnímu dítěti nesmí být ani vnucena ani odepřena cesta k jejímu získání. Pastorační péče má mít mnohdy na paměti víc adoptivní rodiče než adoptované děti.





11.3. Problémy dospívání

Je-li dospívání dramatem u dětí, vyrostlých v úplných rodinách, je drama u adoptivních často mnohem drastičtější. Rodič se často musí smířit s tím, že jeho adoptované a upřímně milované dítě se vydává na poněkud jinou životní cestu, než kterou on i jeho rodina považuje za správnou. Ale má se dozvědět, že ani velké bloudění nemusí být zablouděním trvalým. A musí se denně vzdávat (pochopitelné) touhy po vděku toho, koho přijal za vlastního.





11.4. Vztah k biologickým rodičům

Pokud si adoptované dítě vytvořilo a upevnilo před adopcí vztah k (biologickému) otci či matce a teprve potom bylo adoptováno, může tento vztah přetrvávat, případně dítě se k němu v dospívání vrátí. Je-li ho možno realizovat (a dospívající vyvinou někdy veliké úsilí, aby objevili své biologické rodiče), situace se komplikuje. Adoptovanému dítěti ovšem nelze tento stup vyčítat. Není v podstatě namířen proti adoptivním rodičům, i když je může zraňovat.


Čtení z dnešního dne: Pondělí 14. 7. 2025, Pondělí 15. týdne v mezidobí

Ex 1,8-14.22;

Komentář k Mt 10,34 – 11,1: Kéž hledíme na rodiny s mnoha dětmi s obdivem a uznáním! Přijímají totiž v dětech samotného Pána a možná si to ani neuvědomují.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."