Nikdy nezahyne národ, dokud bratr bude bratru odpouštět... - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Pastorační péčePastorační péče v méně obvyklých situacích - část I. (P. ing. Aleš Opatrný) 7. Oběti násilí a podvodů

7. Oběti násilí a podvodů

Mnozí se domnívají, že oběti násilí a podvodů utrpěly jen fyzické nebo ekonomické škody a k tomu nanejvýš šok, který odezní. Situace je složitější. Například vyloupení bytu je vnímáno jako těžké a takřka nenapravitelné porušení soukromí. Stát se obětí podvodu může znamenat podstatným způsobem ztrátu úcty k sobě samému. Nejhorší ovšem pro člověka může být znásilnění. A to jak u ženy, tak i u muže (nejčastěji znásilnění muže mužem ve věznici, ale existují i znásilnění muže ženou). U ženy je v popředí pozornosti jednak možné ohrožení života, brání-li se nebo je-li násilník deviantem, jednak možné otěhotnění. Ovšem i v případech, kdy nedojde ani k jednomu ani k druhému, je znásilnění zpravidla prožíváno jako akt velkého ponížení. Po všech druzích násilí přetrvává mnohdy dlouho hluboce zakořeněný strach a nedůvěra. Pro pomoc takto postiženým lidem existuje občanské sdružení Bílý kruh bezpečí. Název sám už napovídá, oč v těchto případech jde.





7.1. Kořeny útrap

Kořeny útrap leží ponejvíce ve zklamání (v lidech, případně v sobě samém), v nereflektovaném vnitřním zranění a v přetrvávající nedůvěře ať ke konkrétním lidem nebo k lidem všeobecně, případně k určitým institucím, které poškozeného nechránily nebo domněle či skutečně poškodily (např. soud se u nás může mnohdy jevit poškozenému jako instituce, která chrání agresora a poškozeného staví do polohy nedůvěryhodné osoby).





7.2. Možná pomoc

Kromě odborné psychoterapie se může jednat zejména o tři věci:
- uvedení poškozeného do kruhu přátelských lidí, kterým důvěřuje

- vnitřní uzdravení, které začíná i vrcholí odpuštěním jak agresorovi či podvodníkovi, který ublížil, tak sobě samému (že se poškozený nechal tak napálit nebo že něco zanedbal)

- trpělivá práce na návratu sebedůvěry u poškozeného


Čtení z dnešního dne: Středa 27. 9.

1. čtení – Ezd 9,5-9; Evangelium – Lk 9,1-6

Komentář k Ezd 9,5-9: Ezdrášova modlitba je výrazem zoufalství nad smíšenými sňatky, které tenkrát ohrožovaly existenci národa. Lidé si sami někdy ničili to, co jim Hospodin skrze perského krále dopřál obnovit.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Vincenc z Pauly (27.9.)

Svatý Vincenc z Pauly (27.9.)
(26. 9. 2023) Stal se knězem kvůli dobrému bydlu.

Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

(26. 9. 2023) Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí...

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás
(24. 9. 2023) Jak následovat "dědice" české země? Asi ho nebudeme následovat zrovna v statečném hájení českého území. ...

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23. 9. 2023) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké další…

Sv. Padre Pio (23.9.)

Sv. Padre Pio (23.9.)
(22. 9. 2023) Otec Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) je jednou z nejvýraznějších světeckých postav 20. století. Po celých padesát let…

21.9. sv. Matouš

(20. 9. 2023) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi