Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty N Nebe, věčný posmrtný životNaděje na věčný život - rekolekce ve Vatikánu (9. 3. - 14. 3. 2025) 08. V Božích očích má každé gesto lásky nekonečnou hodnotu, všechno se u něj stává věčným

08. V Božích očích má každé gesto lásky nekonečnou hodnotu, všechno se u něj stává věčným

8. Žít víc
(Čtvrtek 13. března, 9:00)

Ježíš nabízí věčnost jako dar, který je třeba přijmout, nikoli jako dobro, které má být získáno. Příběh bohatého mladíka v synoptických evangeliích ukazuje rozdíl mezi těmi, kdo hledají věčný život jako odměnu, a Kristovou výzvou, aby se vzdali všech jistot a následovali Jej. Mladý muž, který se nedokáže odpoutat od svého bohatství, odchází smutný. Petr se pak ptá, co obdrží ti, kteří všechno opustili, a Ježíš slibuje věčný život těm, kdo se mu zcela svěří.

Těžkost odpoutání se se týká nás všech: bojíme se vzdát se toho, co je pro nás drahé, i když nás k tomu nutí sám život. Ježíš nás zve, abychom tento přechod předjímali, čímž se věčnost stane již přítomnou skutečností. Příklad Chiary Corbelly Petrillo, která s důvěrou čelila své nemoci, ukazuje, že již na této zemi je možné žít plně s Bohem. Nejde o záležitost odříkání, nýbrž o intenzivní život bez falešné jistoty.

V Janově evangeliu je Ježíš popsán jako pastýř, který vodí své ovce na hojné pastviny. Jeho hlas nabádá člověka, aby vyšel z ohrady strachu a našel skutečný život. Tato hojnost se projevuje rozmnožením chlebů: to, co se zdá nedostatečné, se stává hojností v Ježíšových rukou. Zástup však tento zázrak nechápe, hledá jen hmotný chléb a nechápe znamení hlubšího pokrmu.

Ježíš zjevuje, že pravým chlebem života je on sám. Jíst jeho tělo a pít jeho krev znamená účastnit se jeho života a přijímat jeho existenci za svou. Eucharistie není jen rituál, ale proměňující spojení s Kristem. Jan, místo toho, aby mluvil o jejím ustanovení, zdůrazňuje umývání nohou a dává důraz na to, že pravé uctívání se projevuje ve vzájemné službě.

Věčnost není vzdálená iluze, ale realita, která se v našich životech uskutečňuje, když se naučíme s důvěrou obětovat i to málo, co máme. V Božích očích má každé naše gesto lásky nekonečnou hodnotu: všechno se může stát věčným.


Shrnutí meditace kazatele papežského domu P. Roberto Pasolini OFMCap
Překlad Martin Jarábek
Se svolením převzato z webu Slovenské sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.