Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty E EucharistiePrvní svaté přijímání - pomůcky, přípravy, podklady Adorace se zapojením dětí, mládeže a rodičů

Adorace se zapojením dětí, mládeže a rodičů

Slavnost Těla a Krve Páně
/tuto adoraci možné použít v rámci přípravy na 1. svaté přijímání ve farnosti /


Po ukončení přijímání vloží kněz velkou hostii, která byla navíc proměněna při slavení této mši do monstrance. Poté ukončí bohoslužbu oběti modlitbou po přijímání. Kněz pak poklekne před obětním stolem a vedle něho lektoři: dítě, chlapec, děvče, muž a žena. Kněz okouří Nejsvětější Svátost. Během okuřování se zpívá píseň: „Ježíši Králi“ ( Kanc. 707 )


KNĚZ: Jsme stále ještě ve večeřadle. Právě jsme prožili, jak Ježíš vzal chléb, vzdal díky, rozlámal ho a dal nám, svým učedníkům se slovy:“Vezmětě a jezte , toto je mé tělo.“ Pak vzal kalich s vínem, vzdal díky, a dával nám, svým učedníkům:Vezměte a pijte, toto je má krev.“ Podivuhodný pokrm, podivuhodný nápoj. Mnozí se jím sytí, je tu stále pro nás.

DÍTĚ: Proč tu zůstáváš s námi, Pane Ježíši?

KNĚZ: Miluji tě věčnou láskou. Kdyby otec i matka na tebe zapomněli, já na tebe nikdy nezapomenu.

DÍTĚ: Já ti chci být blízko. Pane Ježíši. Co nejblíže! Necháš mne u sebe?

ŽENA: Pane Ježíši, ty jsi řekl:“Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří Boží království.“ Pane a Bože, přijmi projev lásky našich dětí a vzpomeň na svůj slib Sodomě: Nepotrestám Sodomu, najdu-li tam alespoň 10 spravedlivých.

Píseň: „Zdráv buď Chlebe“ – ( Kanc.: 725) 1. a 2. sloka


CHLAPEC: Pane Ježíši, zůstáváš s námi. Zůstáváš i tehdy, když vidíš, jak na tebe málo myslíme, jak na tebe někdy zapomínáme.

KNĚZ: Já jsem ten který nalomenou třtinu nedolomí, doutnající knot neuhasí. Já jsem pastýř, kterému jediná ovce stojí za to, aby ji hledal, když se zatoulala. Já jsem doprovázel učedníky,kteří se vraceli do Emauz a dal jsem se jim poznat při lámání chleba. I tobě se chci dát poznat.

DĚVČE: Víme tobě, Pane Ježíši, že jsi ukřižovaná Láska. Ale jak můžeš milovat ty, kteří tě nemilují, kteří ti ubližují, kteří tě zbavují života?

KNĚZ: „Tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. Bůh přece poslal svého Syna na svět ne proto, aby svět odsoudil, ale aby svět byl skrze něho spasen.“ ( Jan 3,16n )
V tom se projevuje Boží láska:“ Ne že vy jste dříve milovali Boha, ale že Bůh dříve miloval vás a poslal svého Syna jako smírnou oběť za vaše hříchy.“ ( srov. 1 Jan 4,10n )
„Když tedy Bůh vám projevil takovou lásku, i vy se navzájem milujete.“ ( srov. 1 Jan 4,11 )

Píseň: „Zdráv buď Chlebe“ – ( Kanc.: 725) 3. a 4. sloka

CHLAPEC: Pane Ježíši, ty zveš všechny lidi k sobě, i nás, abychom se učili tvé lásce: pod křížem – při kalvarské oběti – při každé mši svaté. Budeme za tebou přicházet a příkladem života budeme za tebou přivádět i své kamarády.

DĚVČE: Pane Ježíši, chceme se snažit, aby tě každý člověk mohl poznat. Z našeho života, když budeme svou láskou a dobrotou ukazovat na tebe. Pomoz nám, abychom tak žili, že lidé kolem nás budou vidět tebe.

MUŽ: Nám mužům, dej, Pane Ježíši, věrnost tvému království, trpělivost a vytrvalost v dobrém. Dej nám také smysl pro humor, vždyť radost je známkou těch, kterým patří nebe. Ať se staráme o svou rodinu jako tvůj pěstoun svatý Josef, ať jsme horliví pro Boží království jako apoštol svatý Pavel.
Děkujeme ti, Pane Ježíši, že můžeme dát své síly a schopnosti pro Boží království.

ŽENA: My ženy, Pane Ježíši, ať nezapomínáme, že pohlazení, úsměv, láska – je náš úkol. Ať si stále uvědomujeme, že to, co svět nejvíce od nás potřebuje, je naše láska a něha. Tak zabráníme, aby svět navychlad a nezahynul na zkamenělá srdce.
Ať je v nás velikost lásky tvé Matky, Panny Marie, ať je v nás soucit Veroniky, touha Marie po tvém slově, pečlivost a starostlivost Marty o své bližní.

CHLAPEC: Chlapce, jako jsme my, zvol si, Pane Ježíši, za své učedníky a apoštoly. Ať dokážeme založit dobré křesťanské rodiny. Ať z našeho středu vycházejí také noví kněží. Ať jsme pro tebe zapáleni jako tvůj apoštol Jan. děkujeme za dary Ducha Svatého, které nám nabízíš.

DĚVČE: Nás děvčata, Pane Ježíši, ať nezdobí šaty a šperky, ale především posvěcující milost, tvá stálá přítomnost v naší duši. Ať svou krásou připomínáme tvou krásu. Ať jsme těm, kteří tě naznají, ukazateli cesty k tobě. Děkujeme ti za dar našeho mládí.

DÍTĚ: I my chceme být veselí a ochotní. Chceme se o tobě, Pane Ježíši, co nejvíce dovědět, stát se tvými přáteli a správnými lidmi. Děkujeme ti, Pane Ježíši za to, že žijeme, že máme dobré rodiče a dobré kamarády.

KNĚZ: Svátostný Spasiteli, Mistře a Pane můj, i já, tvůj kněz, obracím se k tobě. Chci ti poděkovat za všechny mše svaté, za všechny svátosti, za všechny modlitby a oběti, které jsem dosud mohl z tvé milosti v této farnosti prožívat a z nich rozdávat Boží život těm, kdo přicházeli. Dej mi sílu, abych i nadále mohl být všem mně svěřeným světlem a solí. Svou milostí a silou svého Svatého Ducha přemáhej mou nedostatečnost a slabost. děkuji za to, že mohu být tvým knězem.


Píseň: „Zdráv buď Chlebe“ – ( Kanc.: 725) 5. a 6. sloka


Během zpěvu písně okouření Nejsvětější Svátosti oltářní. Následuje modlitba:

Vyznáváme před tebou, Bože, svou víru v tvého Syna, Ježíše Krista,
který se pro nás z Panny Marie narodil a na kříži zemřel
a který je v této svátosti přítomen,
a prosíme tě:
dej, ať z tohoto Božského pramene načerpáme milost věčné spásy.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.

Po té kněz požehná přítomným, může projít s Nejsvětější Svátostí kostelem až před vchod do kostela, požehnat obci a vrátí se k oltáři.
Během průvodu se zpívá píseň: „Skrytý Bože – 1. – 3. sloka ( Kanc. č. 718 )
Při uložení Nejsvětější Svátosti se může zpívat píseň „Svatý, Svatý,Svatý“ ( Kanc. č. 719 )



*******


Témata: Eucharistie

Čtení z dnešního dne: Pondělí 11. 11. 2024, Památka sv. Martina, biskupa

Tit 1,1-9;

Komentář k Tit 1,1-9: Pastorální, pastýřský list začíná základními požadavky na pastýře. Zvládnout vlastní „dům“. Teprve potom se může věnovat službě v církvi.

Zdroj: Nedělní liturgie

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…