Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KlonováníKomentáře, články Bioetických problémů přibývá /Petr Kolář, 02.03.2001/

Bioetických problémů přibývá /Petr Kolář, 02.03.2001/

Bioetických problémů přibývá, aneb: ´poškozen již svým narozením!´



Dvě události otřásly v minulém roce samými základy bioetiky, zakotvené ve francouzské legislativě.


První se týká vládní předlohy zákona, který má legalizovat některá využití lidských zárodků a umožnit dokonce i pokusy s klonováním pro terapeutické účely. Zdůvodnění ústy předsedy vlády je velmi pragmatické, ba přímo lapidární: "Francouzská společnost si přeje, aby byl umožňován vědecký výzkum a jeho možné výsledky aby byly využity ve zdravotnictví."

Druhá z obou událostí je ještě závažnější. Týká se matky těžce postiženého Nikoly, která v období těhotenství - to bylo v roce 1982 -onemocněla zarděnkami. Prošla ihned nutnými prohlídkami a léčbou a ošetřující lékař prohlásil, že je vše v pořádku. V lednu 1983 se narodil Nicolas, ale hned po porodu se začalo projevovat jeho těžké postižení. Vyšetření v roce 1988 prokázalo, že v příslušné zdravotní laboratoři došlo při hodnocení Nikolova případu k omylu. Rodiče podali následně jeho jménem žalobu s tím, že matka v době těhotenství jasně projevila přání podstoupit interrupci v případě, že by očekávané dítě mělo být postižené. V první instanci byla jejich žádost o odškodnění zamítnuta, ale nejvyšší soud jim nakonec vyhověl s odůvodněním, že jde skutečně o "ztracenou šanci", což je ve francouzské legislativě právně-technický termín pro označení újmy postižené strany. Rozsudek vyvolal bouři nevole. Ne proto, že tu šlo o potrat, který je v zemi uzákoněn, ale proto, že žaloba byla vznesena jménem dítěte, které by se v případě potratu nebylo vůbec narodilo. Nejvyšší soud vyslovil svůj souhlas s názorem, že Nikola byl poškozen tím, že se vůbec narodil (!) a že za toto své narození má být odškodněn ...

Jde o precedens s dalekosáhlými důsledky: Může být lidský život považován za újmu? Jestliže ano - a soudní výrok se na toto stanovisko postavil - pak je život postiženého považován za něco horšího, než úplné nebytí! Takové tvrzení je ale v rozporu s všeobecnou deklarací lidských práv, která postuluje zásadu úcty ke každému lidskému životu. Sdružení postižených ostře protestovala proti tomuto znevažování svých členů a jejich mnohdy krajně obětavé činnosti, i proti představě, že existují životy, které nestojí zato, aby byly prožity. Ať už k velkému utrpení přistupujeme v jednotlivém případě jakkoliv, základní, ničím nezviklatelnou zásadou musí zůstat rovnost, stejná důstojnost všech lidí, bez jakéhokoliv dalšího rozlišování. Tady už nejde o nic jiného, než o holé lidství jako takové.


Pro RaVat/ceco Petr Kolář SJ
Praha, 28. února 2001


Témata: Klonování

Čtení z dnešního dne: Pátek 24. 1. 2025, Památka sv. Františka Saleského, biskupa a učitele církve

Žid 8,6-13;

Komentář k Mk 3,13-19: Jak rozdílné povahy k sobě Pán zavolal! Podobně různé „typy“ zve i dnes. Výzva ke snášenlivosti v církvi! Vždyť on je stále uprostřed…

Zdroj: Nedělní liturgie

Obrácení svatého Pavla (svátek 25.1.)

(24. 1. 2025) Pavlovo setkání s Kristem na cestě do Damašku způsobilo v jeho životě doslova revoluční obrat. Kristus se stal smyslem…

František Saleský (svátek 24.1)

(22. 1. 2025) Učitel duchovního života pro všední život, Učitel církve, patron novinářů a spisovatelů.

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…