Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty J JežíšDelší texty Bůh je nablízku (Otto Hermann Pesch)

Bůh je nablízku (Otto Hermann Pesch)

Chceme-li pochopit, co znamená víra v Ježíše jako Syna Božího, nebo chceme-li tuto skutečnost vysvětlit někomu jinému, musíme se nejdřív podívat na Ježíšův pozemský život. Ježíš žil jako každý jiný obyčejný člověk jeho doby. Byl příslušníkem izraelského národa, bydlel v Nazaretu, povoláním byl tesař - ne snad nějaký výrobce ušlechtilého nábytku, nýbrž stavební řemeslníka byl aktivním členem židovské obce věřících. Neodešel na poušť, ale ži1 mezi svými krajany, příbuznými a přáteli, s nimi jedl, pi1 a účastnil se slavností, smál se a plakal. Někdy pociťoval hněv, jindy soucit, lásku a něhu. Hlavně však byl nesmlouvavě pravdomluvný, sobě a svým přátelům věrný, a to ho nakonec přivedlo na smrt. Můžeme tedy říci, že to byl opravdový člověk - a navíc neobyčejně dobrý člověk. Čím přesto převyšoval ostatní lidi?

Především tím, že přinesl vzrušující poselství, jaké nepřinesl před ním nikdo, ani ten nejproslulejší prorok. Hlásal: „Naplnil se čas a přiblížilo se království Boží.“ (Marek 1,15) To znamená, že Bůh je lidem nablízku, a to všem lidem. Všichni mají vědět a spoléhat se na to, že Bůh je Bohem pro lidi. Získali jsme tudíž jistotu o vztahu Boha k člověku.

Z tohoto poselství vyvozuje Ježíš téměř nepředstavitelné důsledky pro lidský život. Není už třeba, aby lidé měli strach, a to ani z Boha, ani z lidí. Nemusí si už dělat starost o vlastní život, onu velkou starost, která vzniká z tajných obav, že by se všechno v životě mohlo ukázat marným a zbytečným.

Bůh nás nepřestane milovat, ani proviníme-li se nebo selžeme-li. Lidé mají vědět, že se přibližují k dokonalé, nepředstavitelné radosti a mají už nyní žít tak, aby to na jejich životě bylo znát. Bůh miluje všechny lidi takové jací jsou; mezi lidmi jsou ještě rozdíly, neoddělují je však už žádné bariéry, ať už by šlo o stavovské rozdíly či distance založené na znalostech, na nadání či na ctnostech. Dokonce i ty, kdo jsou obtíženi vinou, je třeba přijímat, vždy nikdo není bez viny. Spravedlnost, usmíření a láska mají řídit a ozdravovat lidské soužití, protože Boží vůli odpovídá viníkům odpouštět. (21-22)

(...)
Lidé mají věřit, že Bůh je jim nablízku i bez jejich přičinění. (22)

(Otto Hermann Pesch: (Základní otázky katolické víry, Vyšehrad, Praha 1997, 20-21a 22)


Témata: Ježíš

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902