Položit svůj život za své bližní neznamená jen umřít, ale také přijímat své bližní  takové, jací jsou, - archív citátů

Navigace: Tematické texty S SvobodaDelší texty Činit svobodu hmatatelnou

Činit svobodu hmatatelnou

Kristus ve svém životě, svých výrocích a svém jednání stanovil měřítka. Tomu, kdo v něho věří a chce ho následovat, řekl: "Kdo věří ve mne, i on bude činit skutky, které já činím, a ještě větší.." (J 14,12). Křesťanství a víra jednotlivého křesťana se musí měřit na tomto příslibu. Protože ten, kdo se cítí být přijímaný Bohem, může i sám přijímat druhé. Kdo sám žije z odpuštění, jak by mohl druhému odpuštění odepřít? Kdo sám od Boha není odsouzen, jak může odsuzovat jiné? Kdo ví, že ho Bůh - navzdory všem slabinám - snáší, jak může být netolerantní, pohrdat svobodou svědomí, rýpat se v chybách druhých, bez rozmyslu odkrývat jejich slabiny, zneužívat jejich selhání? Jak může ten, komu je darován "chléb života", sám zůstat lhostejný, když bližnímu chybí chléb k přežití? Jak může tento svět ničit, plenit, bořit, když věří v dokonalost stvoření?

Pro mnoho lidí jsou křesťané, jejich život a jednání, tou jedinou "biblí", kterou mohou číst. Právě na nich musí být patrná spása, skrze ně zakusitelné osvobození (proto se k tomu ještě podrobněji vrátíme v dopisech 15 a 16 "Křesťanský život" a "Křesťan a doba").

Bůh poslal svého syna a Ježíš posílá nás: "..přinášet chudým radostnou zvěst...vyhlašovat zajatcům propuštění a slepým navrácení zraku...."

Chlapec vypouští svého papírového draka a nechává ho stoupat. Zda drak skutečně vzlétne do výšky, to nezáleží jenom na jeho konstrukci a na větru: důležitá je taky šňůra.

Představme si, že by si ten papírový drak řekl: "Už se mi nechce být pořád přivázaný na šňůře toho chlapce. Osvobodím se. Chci si sám určovat, jak vysoko budu létat." - Stačilo by pár vteřin, a drak by se místo stoupání do výšky rozbil o zem. Takový je konec všeho vyhroceného "sebeurčení". - Existuje řada podobných příkladů; let draka je možný jenom díky ukotvení.

Zní to velmi paradoxně: svoboda souvisí s poutem. Bez pouta to nejde. Máme však svobodu si to pouto zvolit. Láska je jediné pouto, které nečiní nesvobodným. Naopak hledá stále těsnější pouto.

Bůh je láska. Pouto s ním znamená povzbuzení, oporu, jistotu, lidské dovršení.


Témata: Svoboda

Čtení z dnešního dne: Úterý 30. 5. Je možné slavit nezávaznou památku sv. Zdislavy.

1. čtení - Sir 35,1-15 (řec. 1-12); Evangelium - Mk 10,28-31

Komentář k Mk 10,28-31: Radikální opuštění toho, čím se apoštolové zabývali, než poznali Krista, je pro nás nedosažitelné. Ale chci mít Pána rád pro něj samotného, ne snad proto, že toužím být první…

Zdroj: Nedělní liturgie

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Noc kostelů

Noc kostelů
(29. 5. 2023) Základní informace o Noci kostelů.

Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze

Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze
(28. 5. 2023) Ve čtvrtek po slavnosti Seslání Ducha svatého se slaví svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze (latinsky festum…

Jedenáct let v domácím vězení v Olomouci / k poslechu

Jedenáct let v domácím vězení v Olomouci / k poslechu
(26. 5. 2023) Jedenáct let držel komunistický režim v domácím vězení olomouckého biskupa Josefa Matochu. 

Svatodušní novéna

(25. 5. 2023) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

26. KVĚTNA - SV. FILIP NERI

(24. 5. 2023) Filip Neri se narodil dne 21. července roku 1515 ve Florencii v rodině Františka a Lukrecie z Mosciana. O jeho dětství…