Nezapomínejte na chudé, milujte je, protože v nich je ukřižovaný Ježíš, - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Kněžství, kněz, hierarchieKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Duchovní jednání (Karl Lehmann)

Citáty z knihy: Duchovní jednání (Karl Lehmann)

Za žádných okolností se nesmí zatemňovat, že nositel úřadu musí být nejprve cele křesťanem, a proto musí být uprostřed společenství, ne jednoduše nad ním. To má velké důsledky pro úřední službu. lidé poznají velmi dobře, a velmi brzy, zda si farář zůstává vědom i vlastní hříšnosti a zda biskup káže jen druhým nebo nejprve sám sobě. Jistý ideál kněze příliš vyzvedal nositele úřadu nad konkrétní společenství. Pro duchovní sebepojetí má velký význam to, že žádné svěcení a žádné sebevyšší pověření nemůže zabránit tomu, že nositel úřadu stojí na straně věřících, slyšících a ovšem i hříšníků. Ani charisma "neomylnosti", jež tím nemá být popíráno, nás v tom nesmí klamat. ...(1O)
Nositel úřadu nemluví z vlastní dokonalosti, ale ve jménu Ježíše Krista. (11)
Ten, kdo sám sebe postaví na místo Ježíše Krista, porušuje hluboce své poslání, ačkoli tím - Bohu díky - ještě nečiní jednání úřadu nutně neplatným. (11)


Velká část kněží byla dříve objevena a probuzena faráři a učiteli náboženství. Považuji za špatné znamení, že my kněží už zjevně nezískáváme pro své povolání a nepůsobíme nakažlivě. Mnozí zřejmě ztratili odvahu získávat mladé lidi pro toto povolání. Pochybujeme o svém vlastním poslání? Jsme jen přetíženi nebo unaveni? I v budoucnosti budou duchovní povolání probouzena nebo povzbuzena, upevněna a vedena v rozhodující míře vzory konkrétního života. Mnohým nositelům úřadu chybí naděje a důvěra, jsou malověrní při pohledu na své povolání. (17)


Ten, kdo takto ví o vnitřní vznešenosti svého pověření, plní je s bázní a chvěním. Přesto existuje uprostřed tohoto nároku i svatá bezstarostnost. lze o ní mluvit až tehdy, když jsme učinili všechno, co nám bylo uloženo. Musíme se učit považovat se za méně důležité. Existuje dnes často falešné sebetrýznění pro tíži duchovní zodpovědnosti, jako bychom vše museli zvládnout a unést my. Nejsme to my, kdo působí spásu světa, ale On. On působí, proto i v této službě existuje radost, svoboda od strachu a klidná uvolněnost. To ovšem není možné bez pokory a ochoty vzít na sebe i vlastní slabost. Velké kněžské postavy mají uprostřed své horlivosti a vysokého nasazení něco z této veselosti, průhlednosti a bezstarostnosti. (24)


Být pastýřem: To nemá nic společného s romantickou pastýřskou idylou. Být pastýřem znamená: Nasazení pro Boha ve službě lidem, zaskakování za jiné, obětování vlastního života této službě. Být pastýřem však také znamená: jít vpředu, mít odvahu vést a určovat směr tam, kde někdo jiný ztratil cestu, bloudí bezútěšně nocí a hledá někoho, kdo mu může pomoci, nesobecky a poctivě.
(Karl Lehmann: Duchovní jednání, Karmelit. nakl., Kostelní Vydří 1993, 32)


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 55,6-9; Žalm ŽALM 145; Flp 1,20c-24.27a
Mt 20,1-16

Na první poslech se jeví jednání hospodáře jako nespravedlivé. Dělníci pracující celý den dostali stejně jako ti, kteří pracovali hodinu. Ale oni přijali tuto pracovní smlouvu a hospodář jim dal smluvenou mzdu. Tedy nejde o nespravedlnost, ale o velkorysost k těm, kteří práci nenašli! Evangelista navázal na příběh o bohatém mládenci, který Ježíše oslovil, protože toužil být dokonalý před Bohem. Ale neuměl nebo nechtěl svému úsilí dát všechno. Bůh je mnohem flexibilnější, hledá, jak nejlépe využít situaci a dosáhnout cíle i přes mnohé potíže. A dokáže jednání ohodnotit nejen ve vztahu k odpracovanému úkolu, ale k situaci člověka. Pokud se na text díváme z našeho pohledu, stojí za otázku, zda jsme připraveni vstoupit do Boží služby kdykoli. A podobně, nakolik sami dokážeme vnímat svět perspektivou dobra pro druhé. Poslední zamyšlení se může týkat těch, kteří třeba léta necítili žádné povolání pro Boha. Pán nás ale někdy osloví až na úplném konci např. školy, rodičovství, práce nebo i života. Nemávneme rukou s tím, že „nyní“ to už nemá cenu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás
(24. 9. 2023) Jak následovat "dědice" české země? Asi ho nebudeme následovat zrovna v statečném hájení českého území. ...

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23. 9. 2023) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké další…

Sv. Padre Pio (23.9.)

Sv. Padre Pio (23.9.)
(22. 9. 2023) Otec Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) je jednou z nejvýraznějších světeckých postav 20. století. Po celých padesát let…

21.9. sv. Matouš

(20. 9. 2023) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19. 9. 2023) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou vešli tam,…

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…