Navigace: Tematické texty J JežíšKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Krédo (Louis Evely)

Citáty z knihy: Krédo (Louis Evely)

Vtělení, to je Boží láska, která se stala viditelnou. Neudivuje, že lidstvo dosud neskončilo, ba ani ještě nezačalo s měřením všech jeho rozměrů, délky a šířky, výšky a hloubky.
Vtělení zůstává nejnestravitelnějším dogmatem, terčem všech heresí, křížem všeho duchovního, ačkoliv bylo dvacet století připravováno a dalších dvacet století je hlásáno. Je to proto, že nepřipouští ani únik do čistého duchovna ani útěk do čistého lidství, ale vyžaduje v jednotnosti každého náboženského života ustavičnou konfrontaci pravého člověka a pravého Boha.


Mezi Bohem a námi se stále vytváří zvláštní zmatek. My si přejeme svět opustit, a Bůh do něho vstupuje. My toužíme po tom, abychom se zbavili této hrubé tělesné schránky, ale Bůh se stal člověkem a zůstal jím. Boha je možno nalézt jen v něm. Ustavičně se v nás znovu rodí naděje, že přestaneme být lidmi (slabými, pokoušenými, trpícími, hříšnými) a že se staneme Bohem. Bůh nás však ujišťuje, že je možné být zároveň Bohem i člověkem, že právě v naší slabosti se jeho síla projevuje nejlépe.


Tím, že nás Ježíš vyzval, abychom Boha oslovovali Otče, rozdělil se s námi o své největší bohatství, o všechnu moc, kterou měl v nebi i na zemi, o všechnu moc, kterou má dítě nad svými rodiči, o všechny své synovské výsady.



Naše spojení s Otcem by nebylo těsnější, kdyby se Otec sám vtělil. Zprostředkování Kristovo neznamená, že by se byl Kristus postavil mezi nás a Boha. Naopak, Kristus nás velmi intimně s Bohem spojuje. Kdyby svatá Panna byla prostřednicí, byla by mezičlánkem, zprostředkovatelkou. S Bohem nás může spojit jen Bůh, jenom Bůh je takto sdělitelný. Ježíš je prostředníkem, protože je Bohočlověkem.
(...)
Představa, že Ježíš se staví mezi Otce a nás a že nás před ním obhajuje, místo abychom se obhajovali sami, je nesprávná. „Neříkám vám, že já budu prosit Otce za vás, neboř Otec sám vás miluje, protože vy jste milovali mne.“
Ježíš je prostředníkem, protože je Bohočlověkem. To znamená, že ke své božské přirozenosti připojil přirozenost lidskou, nejprve sám v sobě, potom sdělil toto spojení všem, kdo mu otvírají svá srdce, všem, kdo ho milují.119)


Ježíš nebyl ukřižován proto, že chtěl trpět, ale proto, že vskutku vzal na sebe lidskou přirozenost a přitom zůstal Láskou.129)


Sv. Athanasius, aby dokázal zmrtvýchvstání Ježíše Krista, nedělá si ani na okamžik starost, kterou by si dělal modernista, aby vyložil pravdivost zpráv evangelia, týkajících se prázdného hrobu a zjevení. Spokojuje se poukazem na nadpřirozený život Kristových učedníků v době, o které píše. Na námitku, že tento Ježíš, o němž se říká, že vstal z mrtvých, není viditelný, odpovídá bez váhání, abychom se podívali na ty, kdo jsou „jeho“ (tj. Kristovi). Bouyer, L Incarnation, 1 Église-Corps du Christ dans la théologie de Saint Athanase, str 46.

(Louis Evely: Krédo, Grantis, Ústí n. Orlicí 1997, 141, pozn.)


Témata: Ježíš

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Mdr 7,7-11; Žalm Žl 90,12-13.14-15.16-17; Žid 4,12-13
Mk 10,17-30

Nejeden člověk si posteskne, když vidí někoho v krásném autě či luxusní vile. Bohatství však má svá rizika. Vzdát se jistoty, kterou bohatství poskytuje, může být pro mnohé neřešitelné. Nedokážou to. Nejde o to, že nemáme vytvářet jistoty, šetřit na horší časy atd. Ježíš mluví o závislosti, o poutech, která člověka sevřou tak, že není svobodný. Zmíněný člověk v evangeliu nedokázal opustit svůj svět bohatství. Dokázal Boha uctívat pouze v omezeném prostoru, který vymezilo jeho bohatství. Příměr s velbloudem a jehlou ukazuje tento paradox. Podstatné je však to, co v textu evangelia navazuje! Ti, kteří dokázali opustit své bohatství, se Boží milostí stávají nesmírně bohatými. A zkušenost to potvrzuje.

Zdroj: Nedělní liturgie

Modleme se společně tuto neděli za aktuální potřeby

(11. 10. 2024) Modlitba věřících / 28. neděle v mezidobí, cyklus B / 13. 10. 2024 - přímluvy dle aktuálního dění.

Sv. Vintíř - společný světec Čechů a Němců (svátek 9.10.)

Sv. Vintíř - společný světec Čechů a Němců (svátek 9.10.)
(7. 10. 2024) dne 9.10.1045 zemřel v šumavských lesích za přítomnosti knížete Břetislava a biskupa Severia (Šebíře). Následně byl…

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(5. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Panna Maria Růžencová

Panna Maria Růžencová
(5. 10. 2024) Dne 7. 10. se slaví památka Panny Marie Růžencové.

Pokračujeme ve vydávání nedělních přímluv dle aktuálního dění

(4. 10. 2024) Na základě ohlasů čtenářů jsme se rozhodli v projektu zatím pokračovat

Svatá Faustina (Faustyna) Kowalská / 5. říjen

Svatá Faustina (Faustyna) Kowalská / 5. říjen
(4. 10. 2024) Faustina Kowalská je zvěstovatelkou Božího milosrdenství. Její poselství dalo vzniknout duchovnímu hnutí úcty k Božímu…

4. října: svátek svatého Františka z Assisi

4. října: svátek svatého Františka z Assisi
(3. 10. 2024) Celý Františkův život byl jedním velkolepým zpěvem lásky. Láska vedla Františka k mystickému sjednocení s Ukřižovaným,…