Bůh se nezlobí, když se nepomodlíš… - archív citátů

Navigace: Tematické texty N NásilíKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Zvolil som si Boha (Jean Marie Lustiger)

Citáty z knihy: Zvolil som si Boha (Jean Marie Lustiger)

Lustiger se cítil zaskočen násilím, které se projevilo ve Francii po skončení II. svět. války. (95)


Proč je Voltaire takový antisemita? (...) Moje odpověď je, že Voltaire není křesťan. A já myslím, že Hitlerův antisemitizmus pochází od antisemitizmu osvícenství a nikoli od antisemitizmu křesťanského. Nevím, zda historici vedli své úvahy až takto daleko. (59-60)



/Lustiger je proti jakémukoli mučení, a to i „pro dobro“ - např. když někdo chce vyhodit do povětří sídlo náčelníka, není možno mučením přinutit podezřelé osoby. Ale i širší problém:/
Velmi rozšířená literatura jako jsou romány o gangsterech nebo sadistická vyprávění o mučení se mi zdají krajně nebezpečné.
/Missika: Co chcete dělat? Chcete zakázat romanopiscům psát nebo zavést předběžnou cenzuru?/
Ne, ale říkám vám, že každý je mravně odpovědný za to, co říká, píše a dělá ve vztahu k druhým lidem. V opačném případě by společenský život neexistoval.
(...)
Nemyslete si, že by se dalo beztrestně ustoupit sadistickým pudům, které mohou povstat v každém svědomí. V této době a ještě dříve se mi svěřili vojáci povolaní do služby /ros. do Alžíru/, svědkové násilných činů nebo mučení, nebo i ti, kdo se na podobné činy dali sami, aby pomstili své zabité nebo zmrzačené kamarády. Dostali se do koloběhu, za který se styděli a o kterém nebyli s to vyprávět. Cítili jsme, že tato generace podstoupila vážné trauma. Nikdo neměl klíč, aby jim pomohl se o tom vyjádřit. Tomuto zlu a této ráně společnosti chce přinést lék Akce křesťanů za odstranění mučení. Pokouší se jednat tak, že své členy sjednocuje s Kristovým utrpením společnou modlitbou mezi křesťany různého vyznání. Vnější působení na veřejné mínění vychází z této vnitřní angažovanosti. To se mi zdá velmi správné. (187/


V době alžírské války se podařilo křesťanským studentům zorganizovat setkání znepřátelených stran a přinést modlitbu. Narazilo to i na odpor. Bylo to i nebezpečné, neboť ti, kteří by se chtěli zúčastnit se museli obávat, že je jejich kamarádi budou považovat za zrádce: sešel se s nepřítelem!

(Jean Marie Lustiger: Zvolil som si Boha (otázky kladli Jean-Louis Missika a Dominique Wolton), bez tiráže, 188)


Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 7. 2025, Sobota 15. týdne v mezidobí

Ex 12,37-42;

Komentář k Mt 12,14-21: Exodus, vyjití z egyptského otroctví, se připomíná nejen jako dějinná událost. Boží milosrdenství se totiž projevuje dodnes, plněji: vysvobozením z hříchu a z jeho následků.

Zdroj: Nedělní liturgie

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2025) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2025) z kláštera Compiègne u Paříže. Jejich následovnice jsou i dnes stále na celém světě.

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,