Bůh se nezlobí, když se nepomodlíš… - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Kněžství, kněz, hierarchieKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Zvolil som si Boha (Jean Marie Lustiger)

Citáty z knihy: Zvolil som si Boha (Jean Marie Lustiger)

Obnova kněžských povolání, početné ordinace se ukazují zřejmě jako důsledek obnovy křesťanského života laiků. (314)
(...)
Když nastává pokles kněžských a řeholních povolání, je dobrou metodou na objevení příčiny tohoto jevu prozkoumání náboženské vitality celku pokřtěných. Aby učedníci Kristovi žili z víry a hlásali ji, musejí čerpat ze stejného pramene lásky Boží, ať jsou kněží nebo laici. A mohl bych o dokázat takty stejně pro XVII. nebo XIX. století, abych nemluvil jen o moderní době. A tak připisovat Druhému vatikánskému koncilu zodpovědnost za „váhový úbytek“, podle které se zmenšuje úloha kněze, když stoupá úloha laiků, je nesmyslné tvrzení. (314-15)
/K tomu: 1 Pt,2,5 a 9/
Pohanská náboženství mají tu charakteristickou vlastnost, že dokonalost svého ideálu vyhrazují užšímu počtu dokonalých. Křesťanská víra považuje za pramen dokonalosti sjednocení s Kristem, které se dostává při křtu. Svatost je tedy osobní povolání každého křesťana. (...) Kněžská činnost, jeho nezměnitelná originalita a jeho autorita jsou ve službě tohoto povolání všech, kteří jsou svatý a kněžský lid, řecky laos, z čehož vzniklo slovo „laik“, jak to právem připomíná P. Congar. (315-16)


Pokles povolání je v anglikánské církvi větší jenž v katolické. A pokles ženatých luteránských pastorů je v Německu stejně veliký, ne-li větší, jako pokles počtu katolických kněží s celibátem. (309-10)


Kněžství katolické církve není je společenskou funkcí, ale závisí od duchovního zdraví křesťanského lidu.

Vezměme věci od kořene. (…) Krize kněží a kněžského povolání je neklamným znakem vnitřní krize celého křesťanského těla. Proto není vhodné mluvit o krizi povolání, ale o duchovní krizi katolíků uvnitř francouzské společnosti. Když se dojde k tomuto bodu, říká se často: ale to není krize církve, je to krize společnosti. Souhlasím s tím, ale za podmínky, aby se to chápalo v nejsilnějším smyslu slova. Jestliže je duchovní krize v katolické skupině, je to znak, že tato skupina naznačuje stav duchovní vitality celé společnosti. (302)


Jestliže společenská krize, jak jsem řekl, jen urychluje a odhaluje mystickou krizi,, je možné očekávat hluboké pozitivní změny v postavení, činnosti a životě kněží je od nového mystického rozkvětu v křesťanském lidu.

(Jean Marie Lustiger: Zvolil som si Boha (otázky kladli Jean-Louis Missika a Dominique Wolton), bez tiráže, 309)


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 17. 7. 2025, Čtvrtek 15. týdne v mezidobí

Ex 3,13-20;

Komentář k Mt 11,28-30: Nabídka ulehčení tím, že na sebe vezmu jho, je zvláštní… Ale kdykoli nesu obtíže s ním, jsou snesitelnější.

Zdroj: Nedělní liturgie

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2025) z kláštera Compiègne u Paříže. Jejich následovnice jsou i dnes stále na celém světě.

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)