Církev není společenstvím lepších - archív citátů

Navigace: Tematické texty N NemocKrátké texty, citáty Čtvrt století od úmrtí apoštola malomocných – R. Follereaua

Čtvrt století od úmrtí apoštola malomocných – R. Follereaua

6. prosince 1977, zemřel v Paříži Raoul Follereau, apoštol malomocných, který celý svůj život zasvětilo boji proti lepře a předsudkům, které tuto nemoc zahalovaly. Jeho naprostá láska k bližním, nejposlednějším mezi posledními, podpíraná hlubou vírou v Boha, dovedla Raoula Follereaua k 32 cestám kolem světa, při kterých apeloval na svědomí občanů bohatých zemí a z kterých přivážel materiální pomoc, lásku a útěchu i do nejzapomenutějších leprosárií. Na Apoštola malomocných se redaktorka našeho rozhlasu, Maria Di Maggio, zeptala předsedy Italského sdružení prátel Raula Follereaua, Enza Venzaho:

„Jeho poselství mělo svůj vývoj. Na počátku byla jeho pozornost k malomocným vedena tím, že je třeba každého muže a ženu vidět jako lidskou bytost. To je tedy první poselství, které posílá lhostejnému světu. Druhý krok pak chce ukázat, že malomocní jsou lidé jako ostatní: to je řekněme jeho charisma a jeho hlavní specifikum. On považoval přátelství za zásadní podmínku spravedlnosti a míru – a to počínaje těmi posledními, tedy právě malomocnými. Učil nejen léčit nemoc, ale také přijmout celou osobu v její celistvosti, v její konkrétní situaci, a stavěl se za obranu její důstojnosti. Poslední etapa je podle mě nejprovokativnější – říkal: „Malomocní jsme my.“ Kladl si otázku: „Proč oni ano a ne my?“ A to už není problém zdravotnictví. Tady odkazoval na vnitřní malomocenství, které je příčinou všech dalších. Podle Follereaua jsou „příznaky našeho malomocenství: egoismus, zbabělost a hloupost“.

Jde tedy o to, uvědomit si, že i my jsme v jistém smyslu nemocní, a nepříjímat už takový způsob života, který vede k ustupování od našeho lidství, protože vede ke ztrátě smyslu a hodnoty důstojnosti lidského života.“




***

Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu
 


Témata: Nemoc

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 1. 5. 2025, Čtvrtek 2. velikonočního týdne

Sk 5,27-33;

Komentář k Sk 5,27-33: Pronásledování a nenávist se stupňují. I dnes na mnoha místech. Ale Boží slovo ze světa sprovodit nelze.

Zdroj: Nedělní liturgie

Týden modliteb za duchovní povolání

(1. 5. 2025) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(30. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2025) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2025) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta?

1.5. Sv. Josefa, Dělníka - Svátek práce

(29. 4. 2025) Člověk se v práci nejen realizuje, ale je to zároveň i služba bližnímu, společnosti, a tím i Kristu.

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)

Kněz a dobrodruh: Bohuslav Burian († 29. 4. 1960, věznice Mírov)
(29. 4. 2025) Několikrát unikl smrti, celý život vzdoroval nenávisti a ukazoval všem cestu ke svobodě i k Bohu. Prošel několika…

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2025) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…