Nikdy nezahyne národ, dokud bratr bude bratru odpouštět... - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VelikonocePraktické pomůcky a podklady pro práci Hledání symbolů života

Hledání symbolů života

Najít symboly života
Znamení smrti – znamení života.
Zamyšlení k bílé sobotě

Cíle:
Vzít vážně realitu smrti a života.
Symbolicky vyjádřit víru ve vzkříšení.

Průběh:


1. ZNAMENÍ SMRTI

a) hledat znamení smrti:
Členové skupiny si předem připraví výstřižky fotografií, nadpisů a článků z novin a časopisů, které připomínají smrt. Všímají si nejen situací fyzické smrti, ale také ničení životního prostředí, beznadějnosti, ztráty smyslu života apod. Na setkání pak v tichu a při tlumené hudbě rozloží tyto výstřižky po zemi tak, aby tvořily velký kříž. Při pokládání svého textu nebo obrázku může každý vyjádřit svou bolest nad danou skutečností ve formě nářku nebo žaloby (např. mrzí mě, bolí mě, žaluji, … že se lidé stále zabíjejí ve válkách).

b) rozhovor o znameních smrti
Animátor moderuje rozhovor skupiny, při němž dává např. tyto otázky: Jaké myšlenky a pocity mě napadají, když se dívám na tento kříž? Jak jsem schopen to vše spojit se svou vírou v dobrého Boha?

c) úvaha o kříži
Animátor uzavře rozhovor několika větami o významu kříže:
V antické době byl kříž znamením hanby, odsouzení. Byla to forma trestu smrti pro nejtěžší zločince.

Skrze Ježíšovu smrt na kříži se stal kříž znamením naděje a budoucnosti – pro všechny, kdo věří, že Ježíš nás svým křížem vysvobodil z našich hříchů.

Když uctíváme kříž, když ho používáme k výzdobě svých domovů, když nosíme křížek na krku nebo děláme znamení kříže, je to znamení a vyjádření toho, že se přiznáváme k Ježíši Kristu.





2. ZNAMENÍ ŽIVOTA

a) hledat znamení života
Znamení smrti vyjádřená křížem jsou jednou částí našeho života. Díky Bohu existuje také mnoho znamení života, která nám dávají naději.

Členové skupiny mohou jít ven a v blízkém okolí hledat v přírodě různá znamení života (např. květinu, semeno, zelenou ratolest…). Tato znamení pak položí, opět při tlumené hudbě, na výstřižky o smrti, takže nakonec zase tvoří podobu kříže. Přitom mohou vyjádřit svůj dík nebo svou naději.

b) rozhovor o životě
Animátor pozve všechny k rozhovoru o životě, při němž klade např. tyto otázky: Jaké myšlenky a pocity máte při pohledu na náš kříž v této nové podobě? Jak může v konkrétním životě život vítězit nad smrtí? Jaké s tím máme zkušenosti?

c) modlitba chvály
Setkání skupiny uzavřeme modlitbou chvály a díků Pánu života. Můžeme to udělat formou společné modlitby (např. žalmy, spontánní vyjádření jednotlivců…) nebo písně.


Podle příručky biskupství Augsburg Durchs Jahr mit 10-14 jahrigen, s laskavým svolením P. Josefa Gruennera přeložil a upravil P. Michael Martinek.

Převzato z časopisu Naim 6/1995


Témata: Velikonoce

Čtení z dnešního dne: Středa 27. 9.

1. čtení – Ezd 9,5-9; Evangelium – Lk 9,1-6

Komentář k Ezd 9,5-9: Ezdrášova modlitba je výrazem zoufalství nad smíšenými sňatky, které tenkrát ohrožovaly existenci národa. Lidé si sami někdy ničili to, co jim Hospodin skrze perského krále dopřál obnovit.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Vincenc z Pauly (27.9.)

Svatý Vincenc z Pauly (27.9.)
(26. 9. 2023) Stal se knězem kvůli dobrému bydlu.

Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

(26. 9. 2023) Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí...

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás

Konkrétní odkaz svatého Václava pro každého z nás
(24. 9. 2023) Jak následovat "dědice" české země? Asi ho nebudeme následovat zrovna v statečném hájení českého území. ...

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23. 9. 2023) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké další…

Sv. Padre Pio (23.9.)

Sv. Padre Pio (23.9.)
(22. 9. 2023) Otec Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) je jednou z nejvýraznějších světeckých postav 20. století. Po celých padesát let…

21.9. sv. Matouš

(20. 9. 2023) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi