Navigace: Tematické texty H HříchDelší texty Hřích (Raniero Cantalamessa)

Hřích (Raniero Cantalamessa)

Svět ztratil cit pro hřích. Žertuje se o něm, jako by byl nejnevinnější věcí na světě. Ochucuje a nazdobuje pojmem hříchu své výrobky a podívané, aby byly přitažlivější. O hříchu, i o těch nejtěžších hříších, mluví mazlivě, jako hříšcích, slabůstkách, hříšečcích... Už se ho nebojí. Má strach ze všeho kromě hříchu - ze znečištění ovzduší, zákeřných nemocí těla, atomové války, ale nebojí se války s Bohem, který je věčný a všemohoucí, který je láska. Přesto, že nás Ježíš varuje, abychom se nebáli těch, kdo zabíjejí tělo, ale jen toho, kdo má moc usmrtit a uvrhnout do pekla (srv. l 12,4-5).

Tento stav „prostředí“ má hrůzný vliv i na věřící, ačkoli se snaží žít podle evangelia. Ukolébává jejich svědomí jako jakási duchovní anestézie. Je to narkóza hříchem. Křesťané už nepoznávají svého pravého nepřítele, pána, který je zotročuje, jen proto, že pozlatil jejich klec. Mnozí z těch, kdo o hříchu mluví, mají o něm naprosto neodpovídající představu. Hřích je odosobňován a promítán jen na systém a nakonec bývá ztotožňován s pozicí politických nebo ideologických protivníků. ...Výsledky průzkumu veřejného mínění o tom, co lidé považují za hřích, by nás pravděpodobně vyděsily. V současnosti se veškeré síly místo na osvobození od hříchu soustřeďují na osvobození od výčitek z hříchu; místo boje proti hříchu se bojuje proti pojmu „hřích“. Děje se právě to, co bývá kdekoli jinde považováno za nejhorší: problém se popře místo toho, aby se řešil, zlo se zahání a zakrývá místo toho, aby se odstranilo. Jako když si člověk myslí, že vymýtí smrt tím, že na ni nebude myslet, nebo když se snaží srazit horečku a nedbá o nemoc, jejímž příznakem ona horečka je. Svatý Jan pravil, že tvrdíme-li, že jsme bez hříchu, klameme sami sebe a děláme z Boha lháře (srv. 1 J 1,8-1O). Pravý opak říká také Bůh: že jsme zhřešili. V Písmu stojí, že „Kristus zemřel na naše hříchy“ (1 K 15,3). Zrušíme-li hřích, zmarníme samotnou Kristovu spásu, zničíme smysl jeho smrti. Kristus by bojoval jen s větrnými mlýny, prolil by svou krev pro nic za nic. (133-34)

Podstata tkví v tom, že si náhle uvědomíme, že hřích - ta strašlivá a hrůzná věc je u mne, ve mně. Z toho zjištění jde mráz po zádech. Jako když se člověk ráno probudí a uvidí, že měl po celou noc v rohu místnosti stočeného hada. (134)

(Raniero Cantalamessa: Život pod vládou Kristovou Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 133-34)


Témata: Hřích

Čtení z dnešního dne: Pátek 31. 3.

1. čtení - Jer 20,10-13; Evangelium - Jan 10,31-42

Komentář k Jer 20,10-13: Když i přátelé číhají na můj pád, bude vztah k Hospodinu silnější. Kéž si to uvědomím ve chvílích zoufalství…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(6. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Květná neděle

Květná neděle
(29. 3. 2023) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen od…

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2023) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2023) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(24. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Sv. Rebeka Rafqa (svátek 23.3.)

(23. 3. 2023) Rafqa Pietra Choboq Ar-Rayès * 29. 6. 1832 Libanon † 23. 3. 1914 Libanon 

Zvěstování Páně (25.3.)

(22. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…