Bůh se nezlobí, když se nepomodlíš… - archív citátů

Navigace: Tematické texty I InternetRůzné podklady, přednášky a texty Informace - vzácný majetek? /Aleš Opatrný/ 2001

Informace - vzácný majetek? /Aleš Opatrný/ 2001

Kdysi lidé bojovali o území - potřebovali pro svá stáda pastviny, aby celá pospolitost kmene nebo národa mohla prosperovat. Později se bojovalo o zdroje surovin. Dnes se za nejcennější majetek považují informace. Kdo je má, ten má moc. Velmi názorně a tragicky to ukázaly události 11. září tohoto roku. Ani technická ani ekonomická vyspělost a moc Spojených států nebyla schopna zabránit teroristickému útoku, a to proto, že teroristé měli dostatek informací o tom, jak útok provést, a jejich oběti neměli žádné informace o jejich plánech.

I když nám nejde o strategické plánování útoků či obrany, informace jsou i pro nás důležitou hodnotou. Ostatně můžeme si vzpomenout na dobu ne tak dávno minulou, kdy komunistická moc informace pečlivě kontrolovala a od mnohých nás oddělovala. Zabavování knih a časopisů na hranicích, rušení cizích rozhlasových stanic - to byly jakési "válečné operace" těch kdo chtěli druhé ovládat. Tato "informační blokáda" dnes už nikde v Evropě neexistuje. Díky snadnému telefonickému spojení a díky Internetu máme možnost si opatřovat neuvěřitelné množství informací.

Snadné šíření informací a snadný přístup k nim má ovšem i své stinné stránky. Nešíří se jen ty, které slouží dobru, ale právě tak snadno i informace nepravdivé, nemorální, takové, které mohou leckoho poškodit. Zejména na nejmodernějším a nejrozsáhlejším zdroji informací, kterým je Internet, nelze nic "zakazovat". Je tedy třeba si vybírat, a je úkolem pro každého člověka, aby se tomuto výběru učil.

V tomto čísle Zpravodaje věnujeme pozornost dvěma zdrojům informací: rozhlasu a Internetu. Zejména Internet si zaslouží, aby byl ukázán jako dobrý zdroj přijímaní i šíření informací o víře a o životě církví. Nehleďme na to, že k němu nemá ještě každý přístup. Tato situace se během několika let změní podobně, jako dnes má téměř každý přístup k telefonu a každý druhý k mobilnímu telefonu. A kdo má dobré informace, ten je opravdu bohatý.

P. Aleš Opatrný

(Převzato ze Zpravodaje pražské arcidiecéze 9/2001)


Témata: Internet

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 7. 2025, Sobota 15. týdne v mezidobí

Ex 12,37-42;

Komentář k Mt 12,14-21: Exodus, vyjití z egyptského otroctví, se připomíná nejen jako dějinná událost. Boží milosrdenství se totiž projevuje dodnes, plněji: vysvobozením z hříchu a z jeho následků.

Zdroj: Nedělní liturgie

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2025) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2025) z kláštera Compiègne u Paříže. Jejich následovnice jsou i dnes stále na celém světě.

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,