Navigace: Tematické texty I Inkarnace, vtěleníDelší texty Jedno s Bohem - počátek svobody

Jedno s Bohem - počátek svobody

Termínem "hospitalismus" označují lékaři a psychologové stav, který se vyskytuje u dětí po delším odloučení (např. při pobytu v nemocnici - odtud také název) od rodičů nebo jiných nejbližších osob. K jeho symptomům patří m.j. vývojové vady, opožděný duševní vývoj, náchylnost k nemocem, závady v mezilidských vztazích a vyšší úmrtnost. Navíc víme, že kriminalita, násilnictví a závislosti, stejně jako citová vyprahlost a komplexy méněcennosti mohou být zčásti zapříčiněny nedostatkem lásky. Tady nepomohou žádné léky, předpisy ani uzavřená zařízení. Tito lidé potřebují mnoho porozumění, trpělivosti, důvěry, jedním slovem - lásky.

Tyto symptomy se až překvapivě kryjí s "projevy nemocí a strádání" lidstva, jež se oddělilo od Boha a tím samo sebe pasovalo na "mudrce". Překvapivá je i shoda v terapii: ani tady příliš nepomohou výmysly lidského rozumu, ale léčení láskou.
Proto Bůh přišel do světa. Udělal pro nás něco nepochopitelného. Sám vstoupil do světa poznamenaného hříchem a tím zrušil rozdělení mezi sebou a člověkem. (Bible drasticky říká: On - Bůh - svého Syna "kvůli nám ztotožnil s hříchem": 2 Kor 5,21).

To znamená: Ježíš, sám bez hříchu, musel na vlastním těle zakusit, co to pro člověka znamená "být opuštěn Bohem a světem". Ačkoliv sám nikdy nezhřešil, musel snést následky hříchu až k hořkému konci. Hřích světa byl na něj vložen jako na obětního beránka.

Tak nás osvobodil od hříchu a jeho následků. V Kristu jako by Bůh pronikl lidstvo a postavil se do jeho čela. A v Kristu řeklo zástupně celé lidstvo rozhodné "ano" Bohu. Tohle "ano" obnovuje narušený "životní kontakt" s Bohem. Je to takové "iniciační získání" pro nové stvoření.


Čtení z dnešního dne: Pondělí 9. 9. 2024, Pondělí 23. týdne v mezidobí

1 Kor 5,1-8;

Komentář k Lk 6,6-11: Dávali pozor, aby ho mohli obžalovat. Ježíš uzdravuje ochrnulého jako znamení i pro nás: nejsme ochromení kritizováním těch, kdo v církvi uzdravují?

Zdroj: Nedělní liturgie

Oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka

Oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka
(9. 9. 2024) Antonín Dvořák napsal oratorium Svatá Ludmila na text Jaroslava Vrchlického. 

Narození Panny Marie 8. 9.

(7. 9. 2024) Nejsme loutky v rukou Božích. On má s každým z nás plán, projekt, nabídku, šanci, záměr.

Legendární profesor Kolakovič (* 8. září 1906)

(6. 9. 2024) Chorvat, který byl podle někoho byl prorok, div ne světec. Podle jiných „dobrodruh a megaloman“,…

sv. Řehoř Veliký (svátek 3.9.)

sv. Řehoř Veliký (svátek 3.9.)
(2. 9. 2024) Jeden z nejvýznamnějších papežů historie. Provedl církev a společnost dějinným přelomem mezi starověkem a…

Nový slovenský blahoslavený: Jan Havlík

Nový slovenský blahoslavený: Jan Havlík
(1. 9. 2024) V sobotu 31. Srpna 2024 byl v Šaštíně na Slovensku prohlášen za blahoslaveného mučedník komunismu  Jan…

Den modliteb za péči o stvoření 1. září

Den modliteb za péči o stvoření 1. září
(30. 8. 2024) 1. 9. je příležitostí uvědomit si znovu své povolání spravovat svět a starat se o něj. Iniciativa Žít Laudato si´&…