Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty C CírkevDelší texty Jestli nezvolíte papeže ! (Bernhard Hülsebusch)

Jestli nezvolíte papeže ! (Bernhard Hülsebusch)

aneb Konkláve v temných dobách.
Alexandr III. prosadil na 3. lateránském koncilu (1179) rozhodnutí, že k platnému zvolení papeže je třeba, aby se na něm shodla dvoutřetinová většina kardinálů. Zřízení kardinálského kolegia, dvoutřetinová většina a konkláve, tj. volba v uzavřeném prostoru, měly zaručit zvolenému papeži větší stabilitu.

Nejstrastiplnější konkláve v dějinách církve se konalo po smrti Řehoře IX., to bylo na počátku podzimu 1241. V Římě byl tehdy nejmocnějším mužem senátor Matteo Rosso, praotec šlechtického rodu Orsiniů, brutální politik. Ten dal deset kardinálů zavřít v rozpadlém antickém paláci Septizonium, aby je donutil rychle zvolit Řehořova nástupce. Bylo to mučení trvající dva měsíce. Nakonec zvolený Goffredo Castiglioni, který přijal jméno Celestin IV. zemřel, vysláblý ze všeho, co při konkláve prožil. Po pontifikátu, který trval pouhé dva týdny, byl dne 10. listopadu 1241 Petrův stolec opět prázdný.

Kardinálové byli vyzváni, aby se opět dostavili do Říma k volbě, ale zbytečně. Dopis, v němž to odmítají se stal záhy slavným: "Copak máme zapomenout, jak hanebně se s námi zacházelo? Jak nás za ruce i nohy vlekli do volebního vězení a nestydatě nás bili jako zloděje? Jak jednoho z našich bratří uchopili za jeho ctihodné bílé vlasy a smýkli s ním o zem a na zemi mu je rvali jako nějakému zákeřnému zloději cestou na šibenici? jak na střeše nad našimi hlavami konali naši strážci svou potřebu, a ta spárami a mezerami kapala na lože našeho bratra jako páchnoucí močůvka a v noci se za deště rozlévala i na lože jiného? Jak byl jiný náš ctihodný bratr násilím odvlečen do umrlčí komory, kde na něj plivali a přitom hulákali výsměšně naříkavé pohřební zpěvy a nakonec ho položili na máry, aby do něj zespodu krutě vráželi kuše?“

Protože kardinálové tímto nové konkláve odmítli, trvala sedisvakance na Svatém stolci ještě téměř dva roky. Teprve poté zvolili v Anagni, jihovýchodně od Říma, nového papeže.

Nejdelší konkláve v dějinách církve, které mělo též významné důsledky, však začalo koncem roku 1268. Uskutečnilo se ve Viterbu, neboť právě tam zemřel poslední pontifex, Klement IV. Na toto volební shromáždění dolehly téměř všechny problémy a vývojové změny v církvi: rozpad stran, včetně silné frakce císařské, konečná fáze křížových výprav a také nové řády, františkánský a dominikánský.

K volebnímu aktu v papežském paláci ve Viterbu šlo hluboce rozhádáno 17 kardinálů - jedenáct Italů, pět Francouzů a jeden Maďar. Na dvoutřetinové většině se nemohli shodnout: bylo to předně kvůli sporu mezi Italy a Francouzi, který pak měl být ve 14. století příčinou "babylonského zajetí" církve - s papeži v Avignonu, daleko od Říma.

Když ještě o svatodušních svátcích roku 1270 kardinálové ještě žádného papeže nezvolili, občané Viterba navedeni starostou a velitelem stráže zavřeli jednoduše voliče cum clave, tj. na klíč. Když ani to nepomáhalo a bez výsledku ubíhaly další měsíce, odkryli střechu paláce, řídíce se údajně rozverným výrokem jednoho muže církve, že Duch svatý potřebuje mít přímý přístup.

Tím vystavili kardinálské kolegium horku dne, nočnímu chladu i lijákům. Současně se prý nejdůstojnějším pánům dostalo jen skrovné stravy, nakonec pak již jen vody a chleba. Zda to tak bylo zcela dodrženo, není ovšem docela jisté: trvalo totiž ještě poměrně dlouho, než padlo rozhodnutí. Teprve l. září 1271, po sedisvakanci trvající dva roky a devět měsíců, byl papežem zvolen Tedaldo Visconti.

Tento muž vůbec nepatřil do kardinálského kolegia, neboť byl jen arcijáhnem (z Lutychu). Vysvětili ho tedy napřed na kněze a pak na biskupa, než po sedmi měsících od svého zvolení nastoupil do svého vysokého úřadu jako Řehoř X.


***

Zpracováno podle knihy Bernharda Hülsebusche
Jak se volí papež - konkláve včera a dnes, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Témata: Církev

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902