Navigace: Tematické texty K Knihy Maria z Nazareta

Maria z Nazareta

(kolektiv autorů)
Maria z Nazareta
Plnost člověka a jádro církve
Trinitas, Svitavy 2003

Soubor přednášek z teologické konference o Marii, Matce Ježíšově. Konference proběhla 17. - 19. února 2003 v Novém Adalbertinu v Hradci Králové pod záštitou diecézního teologického institutu Biskupství Královéhradeckého. Teologické semináře probíhají v Hradci Králové každoročně od r. 2000.

Seminář o Marii, Matce Ježíšově tak navazuje na konferenci konanou v roce 2002 zaměřenou na tajemství Eucharistie. Na postavě Pánovy Matky se totiž stává zjevným, jak se v Kristu definitivně naplňuje tajemství člověka, celé drama jeho věčnosti otevřené existence. Nazýváme-li Eucharistii vlastním Srdcem Církve, můžeme o Marii mluvit jako o jejím Zrcadle. Na Marii se totiž stává zřejmým, co znamená být novým stvořením v Kristu. Úzké propojení mariologické reflexe s reflexí teologicko-antropologickou uskutečňované v eklesiálním a trinitárním kontextu bylo charakteristickým znakem konference.

Sborník si nejprve všímá perspektiv současné mariologie, jak je představuje dokument Mezinárodní papežské mariánské akdemie (MPMA) Matka Páně, památka, přítomnost, naděje (C. V. Pospíšil). Další dva koreferáty pojednávají o zakladateli MPMA Karlu Baličovi (J. Rýznar) a o pojímání nauky o Panně Marii u diskutované osobnosti M. Jana Husa (F. Urban). Další příspěvky postupují od biblických základů přes systematickou reflexi až po téma pastorální. Nejprve jsou představena biblická starozákonní (P. Chalupa, J. Hřebík) i novozákonní (P. Mareček, J. Brož) východiska k mariologii. Na jejich základě se ukazuje, jak se v postavě Ježíšovy Matky stává zjevným stvořitelský a vykupitelský plán Trojjediného Boha s člověkem. Proto sborník v samostatných příspěvcích sleduje jednak tajemství trinitárního učení existence Pánovy Matky (C. V. Pospíšil) a dále to, jak se na Panně Marii ukazuje plnost tajemství člověka a vyjadřuje jádro Církve (R. Machan). Utváření nauky o Matce Ježíšově v průběhu církevní a teologické tradice je tématem dalšího samostatného příspěvku (J. Dolista). Série závěrečných referátů se obrací k otázkám mariánské úcty z pohledu pastorace či pastorální teologie (A. Opatrný, D. Duka) a reflektuje význam Panny Marie pro křesťanské myšlení (K. Vrána).
(zkráceno z úvodu knihy J. Hojdy)


Nalezené texty:

Čtení z dnešního dne: Pondělí 14. 10. 2024, Pondělí 28. týdne v mezidobí

Gal 4,22-24.26-27.31-5,1;

Komentář k Gal 4,22-24.26-27.31 – 5,1: Svobodný Jeruzalém, pocházející shora, obraz církve, která své děti plodí ke svobodě, ne k otroctví. Ostatní falešné „svobody“ se časem mění v otrocký chomout.

Zdroj: Nedělní liturgie

Terezie z Avily - Svatý, který je smutný, je smutný svatý...

Terezie z Avily - Svatý, který je smutný, je smutný svatý...
(14. 10. 2024) Opravdová svatost s sebou nese radost.

Modleme se společně tuto neděli za aktuální potřeby

(11. 10. 2024) Modlitba věřících / 28. neděle v mezidobí, cyklus B / 13. 10. 2024 - přímluvy dle aktuálního dění.

Sv. Vintíř - společný světec Čechů a Němců (svátek 9.10.)

Sv. Vintíř - společný světec Čechů a Němců (svátek 9.10.)
(7. 10. 2024) dne 9.10.1045 zemřel v šumavských lesích za přítomnosti knížete Břetislava a biskupa Severia (Šebíře). Následně byl…

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(5. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Panna Maria Růžencová

Panna Maria Růžencová
(5. 10. 2024) Dne 7. 10. se slaví památka Panny Marie Růžencové.

Pokračujeme ve vydávání nedělních přímluv dle aktuálního dění

(4. 10. 2024) Na základě ohlasů čtenářů jsme se rozhodli v projektu zatím pokračovat

Svatá Faustina (Faustyna) Kowalská / 5. říjen

Svatá Faustina (Faustyna) Kowalská / 5. říjen
(4. 10. 2024) Faustina Kowalská je zvěstovatelkou Božího milosrdenství. Její poselství dalo vzniknout duchovnímu hnutí úcty k Božímu…