Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Knihy Maria z Nazareta

Maria z Nazareta

(kolektiv autorů)
Maria z Nazareta
Plnost člověka a jádro církve
Trinitas, Svitavy 2003

Soubor přednášek z teologické konference o Marii, Matce Ježíšově. Konference proběhla 17. - 19. února 2003 v Novém Adalbertinu v Hradci Králové pod záštitou diecézního teologického institutu Biskupství Královéhradeckého. Teologické semináře probíhají v Hradci Králové každoročně od r. 2000.

Seminář o Marii, Matce Ježíšově tak navazuje na konferenci konanou v roce 2002 zaměřenou na tajemství Eucharistie. Na postavě Pánovy Matky se totiž stává zjevným, jak se v Kristu definitivně naplňuje tajemství člověka, celé drama jeho věčnosti otevřené existence. Nazýváme-li Eucharistii vlastním Srdcem Církve, můžeme o Marii mluvit jako o jejím Zrcadle. Na Marii se totiž stává zřejmým, co znamená být novým stvořením v Kristu. Úzké propojení mariologické reflexe s reflexí teologicko-antropologickou uskutečňované v eklesiálním a trinitárním kontextu bylo charakteristickým znakem konference.

Sborník si nejprve všímá perspektiv současné mariologie, jak je představuje dokument Mezinárodní papežské mariánské akdemie (MPMA) Matka Páně, památka, přítomnost, naděje (C. V. Pospíšil). Další dva koreferáty pojednávají o zakladateli MPMA Karlu Baličovi (J. Rýznar) a o pojímání nauky o Panně Marii u diskutované osobnosti M. Jana Husa (F. Urban). Další příspěvky postupují od biblických základů přes systematickou reflexi až po téma pastorální. Nejprve jsou představena biblická starozákonní (P. Chalupa, J. Hřebík) i novozákonní (P. Mareček, J. Brož) východiska k mariologii. Na jejich základě se ukazuje, jak se v postavě Ježíšovy Matky stává zjevným stvořitelský a vykupitelský plán Trojjediného Boha s člověkem. Proto sborník v samostatných příspěvcích sleduje jednak tajemství trinitárního učení existence Pánovy Matky (C. V. Pospíšil) a dále to, jak se na Panně Marii ukazuje plnost tajemství člověka a vyjadřuje jádro Církve (R. Machan). Utváření nauky o Matce Ježíšově v průběhu církevní a teologické tradice je tématem dalšího samostatného příspěvku (J. Dolista). Série závěrečných referátů se obrací k otázkám mariánské úcty z pohledu pastorace či pastorální teologie (A. Opatrný, D. Duka) a reflektuje význam Panny Marie pro křesťanské myšlení (K. Vrána).
(zkráceno z úvodu knihy J. Hojdy)


Nalezené texty:

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902