Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MučednictvíDelší texty Mučednictví a pronásledování není v rozporu s evangeliem (papež František)

Mučednictví a pronásledování není v rozporu s evangeliem (papež František)

Pronásledování není v rozporu s evangeliem

Vatikán. Svatopetrské náměstí dnes zaplnilo třicet tisíc lidí, aby se účastnili poslední generální audience před letní přestávkou. Papež František pokračoval v cyklu katechezí o křesťanské naději, která je posilou mučedníků, a mimo jiné řekl:

”Mučedníci nežijí sami pro sebe, nebojují za prosazení vlastních názorů a přijímají smrt výlučně z věrnosti evangeliu. Mučednictví ani není nejvyšším ideálem křesťanského života, protože nad ním stojí milosrdná láska, tedy láska vůči Bohu a bližnímu. Apoštol Pavel to velmi dobře sděluje ve chvalozpěvu na lásku: “A kdybych rozdal všechno, co mám, a pro druhého do ohně skočil, ale neměl lásku, nic mi to neprospěje” (1 Kor13,3). Křesťany odpuzuje představa, že by se sebevražední atentátníci mohli nazývat “mučedníky” – v jejich smrti není nic, co by se mohlo blížit postojům Božích dětí.

Když někdy pročítáme příběhy včerejších a dnešních mučedníků – kteří jsou početnější než mučedníci v počátečních dobách – ohromuje nás, v jaké síle podstupovali zkoušky. Tato síla je znamením veliké naděje, kterou se sytili – naděje, čerpající jistotu z toho, že nic a nikdo je nemohl odloučit od Boží lásky v Ježíši Kristu (srov. Řím 8,38-39).

Kéž nám Pán stále dává sílu, abychom se stávali jeho svědky. Kéž nás obdarovává životem křesťanské naděje, zejména ve skrytém mučednictví prokazování dobra a láskyplného plnění každodenních povinností”.

Zakončil papež František svou dnešní katechezi, na kterou naváže až v prvním srpnovém týdnu (2.8.). Po společné modlitbě Páně udělil Petrův nástupce všem přítomným apoštolské požehnání.

PLNÉ ZNĚNÍ dnešní katecheze Svatého otce je ZDE. 

 


28.6.2017 
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(jag)
Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 20. 3. 2025, Čtvrtek 2. postního týdne

Jer 17,5-10;

Komentář k Lk 16,19-31: Lhostejnost boháče k žebrákovi je i dnes přítomná v naší společnosti. Kéž žiji prostě, ve službě druhým. S vědomím toho, že existuje „strukturální hřích“, tedy že budu zodpovědný za své okolí…

Zdroj: Nedělní liturgie

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2025) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 2. neděli postní cyklu C (16.3. 2025)

(14. 3. 2025) Zakotveni pevně v Pánu a s vědomím jeho moci předložme Bohu své prosby: