Upadl jsi, nebo upadla? Ale vždy jsi milován a milována a Bůh ti důvěřuje! - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VíraDelší texty Naše děti (Józef Augustyn)

Naše děti (Józef Augustyn)

Svoboda je jednou ze základních náboženských hodnot - veškeré náboženské praktiky, které ji popírají, nemají obvykle větší duchovní cenu. Pokus o nátlak nese vždy špatné ovoce.

Někdy se podobné chyby dopouštějí rodiče v náboženské výchově svých dorůstajících dětí. Vnímají je stále jako malé a zbytečným naléháním si určité náboženské chování prostě vynucují. Mnoho mladých v období dospívání prožívá specifické období vzpoury a nevíry. Už nechtějí chodit na nedělní mši svatou, na náboženství, nechtějí se ráno a večer modlit. Často to bývá vliv kamarádů a školy. Omezování jejich svobody je určitou náboženskou antivýchovou. Když rodiče mají hlubokou víru a v jejím duchu vychovali své dítě, pak dokonce i když dítě zakolísá, za čas se zase vrátí k hodnotám, které poznalo v raném dětství. Moudří a předvídaví rodiče, stejně jako otec z podobenství o marnotratném synu, dokáží vytrvale a trpělivě čekat. Nemůžeme znásilňovat náboženskou svobodu ani u lidí, kteří jsou na nás nějakým způsobem závislí. Odpor dětí a mládeže v náboženských záležitostech je leckdy formou protestu vůči různému psychickému nátlaku ze strany rodičů a vychovatelů také v jiných oblastech života. (40)
(...)
Když naše děti, zejména v období dospívání, projevují odpor k náboženství, můžeme, kromě zřetelného, nicméně taktního vybídnutí k účasti v náboženském životě, organizovat také společné náboženské prožitky. Například společný výlet na nějaké posvátné místo nebo účast na setkání věřících může být vynikající příležitostí, kdy děti pozveme k určité náboženské zkušenosti. Rodičům by mělo záležet na tom, aby jejich děti samy postupně překonávaly svou vnitřní vzpouru proti víře. (41)

(Józef Augustyn: Kdo je můj bližní?, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1997, 41 a 42)


Témata: Víra

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Ex 34,4b-6.8-9; Žalm Dan 3,52-56; 2 Kor 13,11-13
Jan 3,16-18

Bůh dal svého Syna? Někdy nesprávně za slovem „dát“ rozumíme, že Bohu Otci je Syn lhostejný. Ale toto slovo znamená také darovat. Bůh Otec miluje Syna. Ale také miluje stvoření, svět, člověka. Proto dovolí, daruje světu svého milovaného Syna, aby svět zachránil. Snad lépe: aby svět přivedl zpět ke svému Stvořiteli. Mezi Otcem a Synem je naprostá jednota, vzájemné sebedarování. Tak jsme i my lidé pozváni, abychom se každý sám za sebe daroval zcela Bohu. Takové odevzdání se lze učinit jen v síle a moci Ducha svatého a znamená, že současně do svého života naplno přijímáme Boha. Dnešní slavnost také může být vrcholem celého postního a velikonočního úsilí – odevzdat se Bohu.

Zdroj: Nedělní liturgie

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

(4. 6. 2023) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

(3. 6. 2023) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

5. června -´Světový den životního prostředí´

(3. 6. 2023) Sama Země má svou důstojnost, kterou máme respektovat. (Benedikt XVI.) 5. 6. se připomíná "Světový den životního…

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2023) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Noc kostelů

Noc kostelů
(29. 5. 2023) Základní informace o Noci kostelů.