Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty O OdevzdanostDelší texty Otci můžeme důvěřovat (Raniero Cantalamessa)

Otci můžeme důvěřovat (Raniero Cantalamessa)

Otci tedy můžeme důvěřovat! Tuto jistotu jsme hledali a pořád ji potřebujeme. Otcovská Boží láska "je jedinou neochvějnou jistotou našeho života, pravým Archimédovým pevným bodem" - napsal člověk, který ji zakusil (Kierkegaard, Deník svůdce III, A,73). Získá-li dítě jistotu, že je otcem milováno, stane se z něj bytost jistá sama sebou, schopná čelit životu. Dítě, které na procházce drží otec za ruku nebo se s ním za radostného výskotu točí kolem dokola, anebo když si povídají jako muž s mužem, takové dítě je nejšťastnější a nejsvobodnější stvoření na světě. Kdysi pořádal jakýsi akrobat představení na střeše mrakodrapu. Postavil se tak, že zády přečníval přes okraj a opíral se jen o špičky nohou. V náručí držel své dítě, kterému bylo jen pár let. Po doskoku se dítěte kdosi zeptal, zda mělo strach, a to udiveně odpovědělo: "Ne, tatínek mě držel v náručí." Víra nám chce vrátit trochu této jistoty, která z nás může učinit nová, svobodná stvoření, chce nás vést, abychom jednou byli přesvědčeni spolu se svatým Pavlem: "Je-li Bůh s námi, kdo bude proti nám? Kdo obžaluje, kdo odsoudí, kdo nás odloučí od Boží lásky? My slavně vítězíme mocí toho, který si nás zamiloval" (srv. Ř 8,31 a násl.). Proto Ježíš volá: pryč se strachem, úzkostí a malomyslností! Čeho se bojíte? Váš Otec "ví"... I všechny vlasy na vaší hlavě jsou spočítány. Máte mnohem větší cenu než všichni vrabci.

Apoštol nám tuto důvěru vštěpuje s velkou naléhavostí a používá k tomu i slavné prohlášení, že Bůh neušetřil svého vlastního Syna, ale vydal ho za nás za všecky, jak by nám spolu s ním nedaroval všecko? (Ř 8,32) Účelem první části výpovědi je dodat věrohodnost části druhé.

(Raniero Cantalamessa: Život pod vládou Kristovou Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 126-27)


Čtení z dnešního dne: Středa 8. 5.

1. čtení - Sk 17,15.22-18,1; Evangelium - Jan 16,12-15

Komentář k Sk 17,15.22-18,1: Filozoficky zaměření posluchači Pavlova slova nepřijímají. Nejsem jim podobný? Jaký rozdíl oproti prostému žalářníkovi ze včerejšího příběhu!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)