Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty A Acedia (duchovní omrzelost)Delší texty Pokusný testovací text

Pokusný testovací text

test


Otázky rodiny ve světě a v církvi - kolektivní monografie

Otázka rodiny v dnešní společnosti několika úhly pohledu

Málokterá instituce je tak zakořeněna v dějinách jako manželství a rodina. A málokterá tradičně zakotvená instituce je v posledních desetiletích vystavena takovým tlakům a podnětům ke změnám jako manželství a rodina. Pro mnohé je dnes manželství zbytečná formalita a přežitek. Právě tak je ale pro mnohé dnes stabilní rodinná situace předmětem touhy. Pro katolickou církev je manželství nejen úctyhodnou institucí, ale jednou ze sedmi svátostí. To je z teologického hlediska vrcholné vyjádření jeho významu. Stabilní manželství, a tedy i rodina je podle mnohých pro výchovu dětí nenahraditelné prostředí. Přes to všechno jsme svědky velmi rychle probíhajících změn v chápání manželství a rodiny a změn v reálném uspořádání života tohoto specifického společenství. Někteří tyto změny vítají, jiní jsou jimi zaskočeni. Pro některé je nerozlučitelné manželství a stabilní rodina prostě reliktem minulosti, spíš myšlenkovým než reálným, pro jiné ničím nenahraditelná skutečnost, kterou je třeba zachovat či obnovit. Jako i u jiných jevů někteří bojují za jejich uchování, jiní za jejich destrukci.

Tato kolektivní monografie byla inspirována mezinárodní konferencí „Otázky rodiny v současném světě a současné církvi“, konané na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy 4. a 5. 11 2015. Ta poskytla řadu pohledů na rodinu ze zorných úhlů několika vědních oborů a připomněla, kde a jak je třeba v poznávání a třídění poznatků pokračovat. Protože nestačí jen propagovat ideály dobrého manželství a rodiny a vymezovat se proti tomu, s čím nemůžeme souhlasit. Je třeba vnímat manželství a rodinu v co nejkomplexnějším pohledu, pokud chceme současníkům pomáhat v uskutečňování křesťanských ideálů na tomto poli. 

Záměrem této monografie je především prezentace pohledů na manželství a rodinu, jak je představují různé vědecké disciplíny a obory: biblická a systematická teologie, katechetika a pastorální teologie, eklesiologie, psychologie, ekonomie, sociologie a historie. 

Obsah monografie má tedy upozornit na to, že při snahách o pomoc či povzbuzování manželů a rodin k naplňování nejlepších šancí, které toto uspořádání života má a které vidíme v křesťanském ideálu stabilního manželství a rodiny, nestačí jen postulovat a vyžadovat ideály, ale je třeba vnímat podmínky života rodin v co nejplnějším pohledu.

Aleš Opatrný a kol., Otázky rodiny ve světě a v církvi,
vydalo nakladatelství Pavel Mervart.

Autor: Franta Jetel

Témata: pokus, test

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 10,34a.37-43; Žalm Žl 118,1-2.16ab+17.22-23; Kol 3,1-4
Jan 20,1-9

Ráno po sobotě je pro křesťanství ten nejzásadnější moment. Pán, který zemřel na kříži, není v hrobě. Cosi v řádu světa je jinak. Důvodem není další zločin, ale Bůh – Ježíš, náš Pán, který do dějin vstoupil nikoli, aby se nechal pohltit zlem, ale aby zlomil moc zla. My jsme zvyklí na tep světa, zlo, které tak často vyhrává, smutek prohry, když dobro opět nemělo navrch. Ale počítáme i s Bohem, který do dějin vstupuje a tajemně se dotýká křížů a hrobů, na nichž láme moc zla a dává povstat k životu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.