Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P PronásledováníDelší texty Pronásledování je každodenním chlebem církve

Pronásledování je každodenním chlebem církve

 

Stejně jako prvomučedník Štěpán nebo mučedníčci zabití Herodem – řekl papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty (12.4.2016) - jsou také dnes mnozí křesťané zabíjeni pro svoji víru v Krista; a jiní jsou zase pronásledováni „zdvořile,“ když dávají životem najevo, že jsou Božími dětmi.

Existují krvavá pronásledování, například roztrhání šelmami k potěšení publika na tribunách nebo odpálení bomby před kostelem. A existují pronásledování v bílých rukavičkách, v kulturním hávu, které tě ve společnosti postaví do kouta a připraví tě o práci, pokud se nepřizpůsobíš zákonům, které „míří proti Bohu Stvořiteli“. Vyprávění o Štěpánově mučednictví ze Skutků apoštolů (7,51-8,1) v dnešním liturgickém čtení, vedlo Petrova nástupce ke známým i novým úvahám o skutečnosti, která je součástí dvoutisíciletých dějin křesťanské víry, totiž pronásledování.

„Pronásledování je – řekl bych – vezdejším chlebem církve. Ježíš to říkal. My, když si dopřejeme trochu turistiky po Římě a jdeme do Kolosea, myslíme si, že mučedníci jsou ti, koho zabili lvi. Mučedníci však nebyli jenom oni. Jsou to muži a ženy všech dob. V den Velikonoc před třemi týdny to byli křesťané, kteří slavili Velikonoce v Pákistánu a stali se mučedníky právě proto, že slavili Vzkříšeného Krista. Dějiny církve tak pokračují svými mučedníky.“

„Štěpánovo mučednictví rozpoutalo v Jeruzalémě kruté antikřesťanské pronásledování podobné těm, které podstoupili lidé nemající svobodu vyznávat svoji víru v Ježíše. Existuje však i jiné pronásledování – pokračoval František – ale nemluví se o něm tolik. Je to pronásledování oděné do kultury, modernosti a pokroku.“

„Je to pronásledování – řekl bych trochu ironicky – »zdvořilé«. Nastává ne proto, že někdo vyznal Ježíšovo jméno, ale proto, že dal životem najevo hodnoty Božího Syna. Je to pronásledování namířené proti Bohu Stvořiteli v Jeho dětech! Každý den vidíme, jak mocnosti vytvářejí zákony, které zavazují ubírat se touto cestou, a národ, který tyto moderní zákony nepřijme, je pronásledován »zdvořile«. Je to pronásledování, které odebírá člověku svobodu, včetně námitky svědomí!“

„Je to pronásledování světa, který odnímá svobodu – pokračoval papež - zatímco Bůh nás osvobodil, abychom vydávali svědectví Otci, který nás stvořil, a Kristu, který nás spasil. A toto pronásledování má svého náčelníka.“

„Náčelníkem »zdvořilého« pronásledování, jak jej nazval Ježíš, je vládce tohoto světa. A když mocnosti vnucují postoje a zákony směřující proti důstojnosti Božího Syna, obracejí se proti Bohu Stvořiteli, kterého pronásledují. To je velká apostaze. Život křesťanů tak pokračuje v pronásledováních. Pán nám slíbil, že se od nás nevzdálí: »Mějte se na pozoru! Nepodlehněte duchu tohoto světa. Mějte se na pozoru, ale pokračujte vpřed. Já budu s vámi!«“

Končil papež František dnešní kázání v Domě sv. Marty. 

 

 

 


Kázání z Domu sv. Marty 
12.4.2016 
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

1 Král 17,10-16; Žalm Žl 146,6c-7.8-9a.9bc-10; Žid 9,24-28
Mk 12,38-44

„Jde jim zase o peníze,“ můžeme slyšet při vyslechnutí dnešního evangelia. Ale pozorný čtenář dobře postřehl, že právě o ně vůbec nešlo. Proč Pán sleduje přispěvatele, když šlo o ryze osobní věc? Leží mu na srdci učedníci. Brzy s ním ztratí bezprostřední kontakt. Budou vědět, jak mají sami ve svém soukromém životě žít poselství evangelia? Příkladem je vdova, žena bez zajištění, které tehdy poskytoval manžel. Nyní je bez příjmů. A ona dala všechno, co měla! Vzdala se všech jistot. Pán poznal, že motivací bylo naprosté odevzdání se Bohu, naprostá důvěra a víra v Hospodinovu moc. Tento obraz bude apoštoly doprovázet, až Ježíš nebude s nimi. Takto mají žít i oni.

Zdroj: Nedělní liturgie

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…