Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty S Sebepřijetí, osobnost, láska k sobě, egoDelší texty Psychologie hříchu (Antonio Donghi)

Psychologie hříchu (Antonio Donghi)

Bereme zřetel na takovou psychologii, která uznává primát Boží milosti, věří v opravdovou svobodu člověka a klade si za cíl přispět ke smíření lidstva s Bohem.

Psychologický pohled se snaží pomoci křesťanům realisticky vnímat jejich vlastní pochybení a učit se vnímat hřích v jeho skutečné velikosti, a nikoliv jako pouhý pocit viny. Jestliže poznáme a přijmeme, že jsme hříšníky před Bohem, před sebou samými a před druhými lidmi, nasvědčuje to, že jsme pokročili ve správném vidění sebe sama a že vnitřně dospíváme.

Tento proces není v žádném případě spontánní, samozřejmý, bezprostřední nebo snadný.

Člověk jen málokdy poznává svou vlastní chybu a ještě vzácněji ji prožívá jako hřích. Říkáme, že jsme hříšníci, ale ve svém nitru se s tím neztotožňujeme. Obranné mechanismy, které působí v našem srdci, nám brání být pravdiví vůči nám samým. A tak, aniž bychom si to uvědomovali, působí v nás snaha odstranit zlo nebo ho ignorovat, strach z viny, která nás tíží, obviňování druhých lidí, na něž se snažíme svalit vinu za svou vlastní nespokojenost, i zoufalství z toho, že nedokážeme zaměřit svou pozornost na vlastní nitro a pojmenovat zlo, které se v nás skrývá.





Zdravý růst osobnosti

Abychom odstranili všechny tyto překážky, musíme růst v kajícím smýšlení, čímž přejdeme od pouhého uvědomování si chyb k trvalému vědomí vlastní hříšnosti. Kající postoj se stává vyjádřením živého a účinného vědomí vlastního hříchu. Je velmi důležité rozvíjet zdravé vědomí viny a odstraňovat její destruktivní chápáni. Zdravý pojem viny může získat pouze ten, kdo má zdravý psychologický pohled na sebe samého, bere život jako sled zodpovědných osobních rozhodnutí a zakotvil svou existenci v ideálních hodnotách. Destruktivní chápání viny v sobě skrývá vnitřní konflikty psychického původu a buď úplně ničí, nebo aspoň brzdí růst osobnosti. Přináší člověku pocit úzkosti nebo méněcennosti a nevyrovnanost, jejímž zdrojem jsou neuskutečněné touhy člověka být milován, uznáván a obdařen hodnotami.


Text z knihy Hle, všechno tvořím nové - Pastorační péče o pokání a obrácení“, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.