Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

Navigace: Tematické texty H HříchDelší texty Psychologie hříchu (Antonio Donghi)

Psychologie hříchu (Antonio Donghi)

Bereme zřetel na takovou psychologii, která uznává primát Boží milosti, věří v opravdovou svobodu člověka a klade si za cíl přispět ke smíření lidstva s Bohem.

Psychologický pohled se snaží pomoci křesťanům realisticky vnímat jejich vlastní pochybení a učit se vnímat hřích v jeho skutečné velikosti, a nikoliv jako pouhý pocit viny. Jestliže poznáme a přijmeme, že jsme hříšníky před Bohem, před sebou samými a před druhými lidmi, nasvědčuje to, že jsme pokročili ve správném vidění sebe sama a že vnitřně dospíváme.

Tento proces není v žádném případě spontánní, samozřejmý, bezprostřední nebo snadný.

Člověk jen málokdy poznává svou vlastní chybu a ještě vzácněji ji prožívá jako hřích. Říkáme, že jsme hříšníci, ale ve svém nitru se s tím neztotožňujeme. Obranné mechanismy, které působí v našem srdci, nám brání být pravdiví vůči nám samým. A tak, aniž bychom si to uvědomovali, působí v nás snaha odstranit zlo nebo ho ignorovat, strach z viny, která nás tíží, obviňování druhých lidí, na něž se snažíme svalit vinu za svou vlastní nespokojenost, i zoufalství z toho, že nedokážeme zaměřit svou pozornost na vlastní nitro a pojmenovat zlo, které se v nás skrývá.





Zdravý růst osobnosti

Abychom odstranili všechny tyto překážky, musíme růst v kajícím smýšlení, čímž přejdeme od pouhého uvědomování si chyb k trvalému vědomí vlastní hříšnosti. Kající postoj se stává vyjádřením živého a účinného vědomí vlastního hříchu. Je velmi důležité rozvíjet zdravé vědomí viny a odstraňovat její destruktivní chápáni. Zdravý pojem viny může získat pouze ten, kdo má zdravý psychologický pohled na sebe samého, bere život jako sled zodpovědných osobních rozhodnutí a zakotvil svou existenci v ideálních hodnotách. Destruktivní chápání viny v sobě skrývá vnitřní konflikty psychického původu a buď úplně ničí, nebo aspoň brzdí růst osobnosti. Přináší člověku pocit úzkosti nebo méněcennosti a nevyrovnanost, jejímž zdrojem jsou neuskutečněné touhy člověka být milován, uznáván a obdařen hodnotami.


Text z knihy Hle, všechno tvořím nové - Pastorační péče o pokání a obrácení“, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Čtení z dnešního dne: Pondělí 24. 3. 2025, Pondělí 3. postního týdne

2 Král 5,1-15a;

Komentář k 2 Král 5,1-15a: Mnohokrát jsou uzdraveni ti, kdo „s námi nechodí“. Často se Boží přízně dostává těm, u kterých bychom to nečekali. Právě Náman je pro mě vzorem víry.

Zdroj: Nedělní liturgie

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2025) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby:

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…