Navigace: Tematické texty P PůstKrátké texty, citáty Půst má svůj plný smysl jen tehdy...

Půst má svůj plný smysl jen tehdy...

Dobrý den, potřebovala bych radu.
Řekla jsem si, že do velikonoc budu držet půst bez masa. Nesmím ani kuřecí? Tuším, že ryby můžu. Můžete mi prosím poradit, abych si to nepokazila? Děkuji


Prostá logika nám řekne, že člověk, který si něco ze svého osobního rozhodnutí zakáže, je vázán právě tím, co si zakázal. Pokud si tedy pisatelka zakáže kuřecí maso, nebude jíst kuřecí, pokud jen vepřové, nebude jíst vepřové. A pokud chce držet půst podle postních předpisů římskokatolické církve, potom má držet půst od masa na Popeleční středu a Velký pátek, v ostatní pátky v roce mít půst od masa nebo si uložit jiný kající skutek (zřeknutí se něčeho, modlitba, almužna) a ve dnech, kdy je půst od masa, může jíst ryby.

Jenže dotaz vyvolává ještě dvě další otázky: Proč chce do velikonoc držet půst od masa? A druhá: Co myslí tím, „že by si to pokazila“?

Půst má svůj plný smysl tehdy, jestliže je zřeknutím se něčeho ve prospěch potřebných lidí, nebo když je mým (zcela nepatrným) připojením se ke Kristově utrpení (to je případ pátečního postu), případně když je výrazem mého přesvědčení, že se něčeho vzdávám proto, abych tím nějak (třeba zcela subjektivně) projevil svou lásku k Bohu, případně odstranil něco, co mi v lásce k Bohu nebo v lásce k bližním překáží. Kromě toho může mít půst význam sebevýchovný (cvičím se v odříkání), zdravotní (chci snížit nadváhu), ale také sebeobdivný - chci sobě či druhým ukázat, co jsem dokázal. Žádný z těchto motivů ovšem nemůže hrát v rozhodnutí pro půst z pozice víry žádnou význačnější roli a ten poslední je vyloženě špatný, je-li dominantní.

Starost o to, „abych si to nepokazila“, kterou pisatelka vyjadřuje, by mohla ukazovat buď na to, že připisuje postu nějaký pověrečný (případně magický) význam nebo že ho bere jako cvičení, ve kterém chce obstát především sama před sebou.

Takže chce-li si něco člověk v postní době uložit, měl by zvážit proč to dělá a zda je to schopen dodržet. A bylo by velmi dobré, kdyby se naznačeným nepravým motivům vyhnul nebo je alespoň měl někde v pozadí svého rozhodování.

A. Opatrný


Témata: Půst

Čtení z dnešního dne: Úterý 1. 7. 2025, Úterý 13. týdne v mezidobí

Gn 19,15-29;

Komentář k Mt 8,23-27: Chci Pána budit, pokud hrozí, že vlny ohrožují mé drahé. Modlitbou, vlastně buzením Ježíše, se stanu spoluodpovědným za jeho lodičku.

Zdroj: Nedělní liturgie

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková

27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková
(25. 6. 2025) 27. 6. se proto připomíná Den památky obětí komunistického režimu. „Vaše děti toho budou jednou litovat, co jste…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2025) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost

Nejsvětější srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ustanovil r. 1856 Pius IX. na třetí pátek po letnicích. Co je obsahem tohoto…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2025) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535

sv. Tomáš More (22.6.)

sv. Tomáš More (22.6.)
(20. 6. 2025) Filozof, politik, humorista, mučedník... Popraven (1535) králem Jindřichem VII.