Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MariaTexty na nástěnky - Maria, růženec r. 2001 Maria neohrožuje náš vztah ke Kristu

r. 2001 Maria neohrožuje náš vztah ke Kristu

Ve wordu je text ke stažení zde

MARIIN VZKAZ:  ŘIĎTE SE JEŽÍŠEM !

Byla svatba v Káně Galilejské. Byla tam Ježíšova matka; na svatbu byl pozván také Ježíš a jeho učedníci. Když se nedostávalo vína, řekla Ježíšovi jeho matka: „Už nemají víno.“ Ježíš jí řekl: „Co to ode mne žádáš! Ještě nepřišla má hodina.“ Matka řekla služebníkům: „Udělejte, cokoli vám nařídí…„ (Jan 2,1-11).


MARIA JAKO BDĚLÁ MATKA,
KTERÁ SE NEVNUCUJE…

Už nemají víno
Na svatbě v Káně Galilejské je Maria přítomna velice diskrétním způsobem. Nedělá nic mimořádného, ale diskrétně bdí. Když dochází víno, okamžitě odhaluje tuto svízelnou situaci a obrací se na Ježíše: Už nemají víno. Tato slova se zdají být jen prostou úvahou pozorného člověka. Jsou vyjádřením Mariina soucitu a stejně i velice jemně vyjádřenou prosbou obracející se na Ježíše. Maria je i v našem životě přítomna především jako bdělá matka. Právě v tom spočívá mateřská úloha.
Dobrá matka dítětem nemanipuluje, nerozkazuje, nevnucuje, ale je přítomna, bdí, vychází v ústrety.


MARIA NEŘEŠÍ LIDSKÉ POTŘEBY…

Nedostatek vína znamená nedostatek radosti
Už nemají víno - říká Maria. Ale víno není k životu nezbytně nutné. Lze žít i bez vína. Nedostatek vína na svatbě však znamená nedostatek radosti. V bibli symbolizuje víno radost. Maria, citlivá k lidským potřebám, ukazuje svému Synu všechno, co člověka sebeméně zarmucuje, tíží, co ho připravuje o radost ze života.
Maria neřeší lidské potřeby, lidskou bídu, ale představuje ji svému Synu. Vždy vede k Ježíši.


MARIA NEOHROŽUJE
NÁŠ VZTAH KE KRISTU…

Nezdravá mariánská úcta obsahuje strach
V evangelijním úryvku nalézáme vzor pravé mariánské úcty. Nezdravá mariánská úcta totiž obsahuje vždy strach, který se ptá, kdo je v našich modlitbách důležitější: Marie nebo Ježíš? Takto položená otázka je chybná, protože naše vlastní vnitřní konflikty přenáší „do nebe“. Za touto skutečností se skrývá lidské smýšlení, které zjevuje naše obavy a strach. Maria nikdy neohrožuje náš vztah ke Kristu. A naopak vztah ke Kristu neohrožuje mariánský rozměr naší modlitby.
Kde je Maria, tam je vždy přítomen i Ježíš. A kde je Ježíš, je vždy přítomna i jeho Matka. Maria vede k Ježíši.

JÁDRO MARIÁNSKÉ ÚCTY

Maria otevírá cestu k důvěře vůči Synu
Maria vkládá naději ve svého Syna navzdory jeho „zjevnému odmítnutí“. V těžké situaci svatby v Káně nalézá Maria správné východisko: sama naprosto důvěřuje a povzbuzuje i druhé k naprosté důvěře: Udělejte, cokoli vám nařídí můj Syn.
Touto jedinou větou nám Maria otevírá cestu k absolutní důvěře vůči Synu. Tato věta představuje jádro mariánské úcty.

PROSÍME MARII,
ONA NÁS ALE TAKÉ…

Rozhovor s Marií je výměnou proseb
V našich modlitbách jsme zvyklí obracet se na Marii s nejrůznějšími prosbami. Přednášíme jí veškeré naše potíže, trápení, problémy: to, že se cítíme zle, naše hmotné potřeby, nemoci, mezilidské konflikty, zmatky atd. Maria to vše s důvěrou přijímá a obětuje svému Synu. Přednášení našich potřeb Marii má své dobré opodstatnění v duchu evangelia o divu v Káně Galilejské.
Ale jestliže my v nejrůznějších záležitostech prosíme Marii, také ona nás prosí: Udělejte, cokoli vám nařídí můj Syn. Náš rozhovor s Marií je často výměnou proseb.
To, co chceme získat od Marie, musí být vždy ve shodě s vůlí jejího Syna, a právě proto Maria prosí: Udělejte, cokoli vám nařídí můj Syn.

Všichni věřící v Krista mohou přednášet Matce Boží své prosby. Ta, která svými modlitbami pomáhala i prvotní církvi, se také nyní - když je vyvýšena v nebi, přimlouvá u svého Syna. (Podle 2. Vatikánského koncilu: LG 69)
 

Zpracováno podle knížky J. Augustyna: „Kde jsi Adame?“, vydalo Karmelitánské nakladatelství


Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902