Upadl jsi, nebo upadla? Ale vždy jsi milován a milována a Bůh ti důvěřuje! - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Postní dobaTexty na nástěnky - Postní doba r. 2002 (kroky v postní době)

r. 2002 (kroky v postní době)

Ve wordu je text ke stažení zde


POSTNÍ DOBA

MODLITBA,
PŮST,
ALMUŽNA,
SMÍŘENÍ…

Liturgické údobí postní doby, jež připomíná čtyřicet dní, které Ježíš strávil na poušti, je pro každého pokřtěného mocnou výzvou k obrácení, aby vnitřně obnoven dospěl k slavení Velikonoc.
Byl to Duch, který vedl Krista do pouště, aby tam byl pokoušen ďáblem. Též křesťan, jehož vnitřní život řídí týž Duch, je povolán, aby denně, podporován Kristovou milostí, čelil boji o víru.
Postní doba je „příhodný čas“ pro hlubokou prověrku vlastního života ve světle Božího slova.
(Jan Pavel II)


KROKY V POSTNÍ DOBĚ


Pomocí na cestě postní dobou nám mohou být staletími osvědčené prostředky: modlitba, půst, almužna a smíření…
· MODLITBA nás sbližuje s Bohem. Je příležitostí přezkoumat s Bohem vše důležité v našem životě. Modlitba je i projevem naší lásky k bližním, modlíme-li se za druhé, za známé i neznámé…

· PŮST zdaleka není jen odepření si jídla. Půst je zřeknutí se čehokoliv, co je v našem životě zbytečné nebo překážející, co nás spoutává. Když se postíme, dáváme ve svém životě větší prostor Bohu.

· ALMUŽNA je praktický projev toho, že ve druhých lidech vidíme Boha. Tím, čeho se postem vzdáme, můžeme obohatit toho, kdo to potřebuje. Almužna může znamenat: dávat sebe, svůj čas, zájem, trpělivost a hmotné prostředky všem těm, kteří to potřebují - vlastní děti, životní partneři, rodiče, osamělí lidé, nešťastní, trpící... Zřeknutím se něčeho ve prospěch druhých se ztotožňujeme s Kristem a naplňujeme zákon lásky.

· SMÍŘENÍ A ODPUŠTĚNÍ znamená vyměnit zlo za spásu. Smíření člověk potřebuje neustále. Smíření s druhými lidmi, s Bohem a dokonce i se sebou samým… Smíření je postoj, který nás orientuje k Bohu.
 


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Ex 34,4b-6.8-9; Žalm Dan 3,52-56; 2 Kor 13,11-13
Jan 3,16-18

Bůh dal svého Syna? Někdy nesprávně za slovem „dát“ rozumíme, že Bohu Otci je Syn lhostejný. Ale toto slovo znamená také darovat. Bůh Otec miluje Syna. Ale také miluje stvoření, svět, člověka. Proto dovolí, daruje světu svého milovaného Syna, aby svět zachránil. Snad lépe: aby svět přivedl zpět ke svému Stvořiteli. Mezi Otcem a Synem je naprostá jednota, vzájemné sebedarování. Tak jsme i my lidé pozváni, abychom se každý sám za sebe daroval zcela Bohu. Takové odevzdání se lze učinit jen v síle a moci Ducha svatého a znamená, že současně do svého života naplno přijímáme Boha. Dnešní slavnost také může být vrcholem celého postního a velikonočního úsilí – odevzdat se Bohu.

Zdroj: Nedělní liturgie

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

(4. 6. 2023) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

(3. 6. 2023) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

5. června -´Světový den životního prostředí´

(3. 6. 2023) Sama Země má svou důstojnost, kterou máme respektovat. (Benedikt XVI.) 5. 6. se připomíná "Světový den životního…

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2023) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Noc kostelů

Noc kostelů
(29. 5. 2023) Základní informace o Noci kostelů.