Pán se rozhodl, že kvůli nám sám předem půjde naší cestou  - archív citátů

Navigace: Tematické texty A AdventTexty na nástěnky - Advent r. 2010 Advent vyjadřuje závažnost naší situace (Benedikt XVI.)

r. 2010 Advent vyjadřuje závažnost naší situace (Benedikt XVI.)

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátu: pdf.


Advent vyjadřuje závažnost naší situace
Zpracováno podle promluv papeže Benedikta XVI.


Boží Syn svým příchodem chtěl dosáhnout plné účasti na naší lidské situaci. Nesdílel s námi hřích, ale pro naši spásu vytrpěl všechny jeho důsledky. Církev stále znovu prožívá milost tohoto spoluutrpení, tohoto „příchodu“ Božího Syna do naší lidské úzkosti, které se dotknul naplno.



Čekáme na Boha,
ne na nějakou dekoraci!


Advent s maximální silou vyjadřuje veškerou závažnost naší situace, naši extrémní potřebu spásy. Čekáme na Boha, nikoliv jako na nějakou pěknou dekoraci již spaseného světa, ale jako na jedinou cestu vysvobození ze smrtelného nebezpečí. A víme, že On sám, Osvoboditel, musel trpět a zemřít, aby nás z tohoto vězení vyvedl.



Bůh nás nenechal samotné, je tady…


Slovo advent lze přeložit slovem „přítomnost“ či „příchod“. V jazyce antického světa to byl výraz, který se používal k označení příchodu funkcionáře, návštěvě krále či císaře v nějaké provincii. Mohl však znamenat také příchod božstva, které vychází ze své skrytosti, aby zjevilo svou moc.

Křesťané přijali slovo advent, aby jím vyjádřili svůj vztah k Ježíši Kristu. Ježíš, Král, vstoupil do této chudé provincie nazývané Země, aby navštívil všechny. Slovem adventus se v podstatě chtělo říci: Bůh je tady, nevzdálil se ze světa, nenechal nás samotné. I když jej nemůžeme vidět či se jej dotknout, on tady je a přichází nás navštěvovat mnoha způsoby.



Bůh vstupuje
do mého života


Význam „adventu“ tudíž obsahuje také termín visitatio, který znamená „návštěvu“. V tomto případě jde o návštěvu Boha. On vstupuje do mého života a obrací se ke mně. Z běžného života máme všichni zkušenost, že máme málo času pro Pána a málo času také pro sebe. Advent, nás vybízí zastavit a vnímat jednotlivé události dne jako znamení, která nám dává Bůh. Jako znamení pozornosti, kterou má pro každého z nás.


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Zvěstování Páně (25.3.)

(22. 3. 2024) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.