Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty H Hromnice, svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.)Texty na nástěnky - Hromnice, Uvedení Páně do chrámu r. 2020 Hromnice Světlo do temných chvil

r. 2020 Hromnice Světlo do temných chvil

Světlo do temných chvil

Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.), lidově nazývaný Hromnice, připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše čtyřicet dní po jeho narození do jeruzalémského chrámu, aby ho odevzdali Bohu.

V chrámě se pak setkali s osmdesátiletou prorokyní Annou a se starcem - prorokem Simeonem. Ten v malém Ježíši rozpoznal „Světlo k osvícení národů“. Proto je tento svátek doprovázen žehnáním svící. Lidový název „hromnice“ vznikl právě kvůli svěcení svíček, které se rozsvěcely při modlitbě v těžkých a temných chvílích života, např. i při bouřce...

Ježíš řekl: „Já jsem světlo světa;

kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě,

ale bude mít světlo života.

To světlo svítí v temnotě, ale tma je nepohltila.“

(srov. Jan 8,12; 1,5)

Tma a  světlo

v našich životech

 

Svátek Hromnic vyzdvihuje slova starce a proroka Simeona, který malého Ježíše nazval „světlem“. Proto se tento svátek postupně v dějinách vyvíjel ve slavnost světla. Teplé světlo svící je výstižným symbolem pro světlo větší, které vychází z Ježíše Krista. Světelné procesí – viditelné střetnutí tmy a světla – nám má dodat odvahu, abychom setkávání s Bohem vnímali jako jedinou cestu, která může dát každé temnotě a chaosu smysl.

Zpracováno podle knihy Josepha Ratzingera „Boží světlo v naší době“, kterou vydalo nakladatelství Paulínky. Redakčně upraveno.

 

Tma - symbol slz

Světlo je podle biblického pojetí všechno, co ukazuje cestu k Bohu. K Bohu, ve kterém je plnost života, dobra, radosti a štěstí. Protikladem světlu je tma - symbol smrti, slz a neštěstí.  Jít ke světlu znamená jít tam, kde je vše jasné. Ale i naše viny. A přeci to stojí za to. Protože toto světlo je světlo léčivé. Cílem jeho působení je záchrana člověka, ne jeho zničení.

Ježíš - světlo je vrcholným projevem

Boží zachraňující lásky.


Tento text ve formátu PDF k vytištění (a použití např. na nástěnku):
hromnice-nas-2019-2020.pdf
Rozcestník k dalším textům na nástěnky naleznete zde

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 10,34a.37-43; Žalm Žl 118,1-2.16ab+17.22-23; Kol 3,1-4
Jan 20,1-9

Ráno po sobotě je pro křesťanství ten nejzásadnější moment. Pán, který zemřel na kříži, není v hrobě. Cosi v řádu světa je jinak. Důvodem není další zločin, ale Bůh – Ježíš, náš Pán, který do dějin vstoupil nikoli, aby se nechal pohltit zlem, ale aby zlomil moc zla. My jsme zvyklí na tep světa, zlo, které tak často vyhrává, smutek prohry, když dobro opět nemělo navrch. Ale počítáme i s Bohem, který do dějin vstupuje a tajemně se dotýká křížů a hrobů, na nichž láme moc zla a dává povstat k životu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.