Navigace: Tematické texty P Postní dobaKrátké texty, citáty Různé citáty k tématu postní doba

Různé citáty k tématu postní doba

Liturgické údobí postní doby, jež připomíná čtyřicet dní, které Ježíš strávil na poušti, je pro každého pokřťeného mocnou výzvou k obrácení, aby vnitřně obnoven dospěl k slavení Velikonoc, slavné památce spásy.
Byl to Duch, který vedl Krista do pouště (srv. Lk 4,1), aby tam byl pokoušen ďáblem. I křesťan, jehož vnitřní život řídí týž Duch, kterého přijal ve křtu a při biřmování, je povolán, aby denně, podporován Kristovou milostí, čelil boji o víru. Postní doba je "příhodný čas" pro hlubokou prověrku vlastního života ve světle Božího slova.
(Jan Pavel II.)
/KT 10-98/

+

Zkus v postní době ze svého života něco odstranit, co ti bere čas a co není tak důležité a potřebné. A do uvolněného prostoru vpusť Boha...
(P. Aleš Opatrný)

+

Postní doba je od nejstarších dob chápána jako příprava na velikonoční tajemství. Po celou dobu postní se katechumeni připravovali na přijetí křtu, kterého se jim dostalo o velikonocích, a celá obec věřících prožívala s nimi tuto přípravu.
(Podle R. Dacíka OP)
/Žij a modli se s církví - samizdat/

+

Postní doba
- nejen chlebem živ je člověk
- ušetřené peníze za jídlo dát jako almužnu
- očekávání nového, staré končí
- držím se zpět, aby měl prostor Bůh
- čas Boží přízně, ale i pokušení
- cesta zjednodušení života

+

Pamatuj člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš!
Pomíjivost, ano, to znamená popel! Pomíjivost naši, ne pomíjivost druhých. Naši, mou! Mluví se o mém zániku, když mě kněz na počátku postu dělá znamení kříže na čelo popelem z kdysi svěže zelených ratolestí od loňské Květné neděle.
Všechno se změní v popel. Můj dům, můj oděv, nářadí a peníze; les, pole i louka. Pes, který mne provází, i zvíře ve stáji. Ruka, kterou píšu, i čtoucí oko a celé mé tělo. Lidé, které jsem miloval, lidé, které jsem nenáviděl, i lidé, kterých jsem se bál. Co se mi na zemi zdálo velikým, malým, opovrhovaným, všechno se změní v popel, všechno...
(Romano Guardini, O posvátných znameních, str. 28)

+

Doba postní začíná Popeleční středou a končí Velikonočními svátky. (Na Zelený čtvrtek) Na Popeleční středu a na Velký pátek platí přísný půst. (Půst od masa a újma v jídle).
V postní době by mělo dojít k obnově našeho života. Uvědomění si a přiznání Boží velikosti, krásy a dokonalosti. Je dobou uvědomění si toho, že jsme k tomuto Božímu obrazu stvořeni a obnovováni. Proto je i dobou uvědomování si naší velikosti, krásy a dokonalosti v závislosti na Bohu. Ale i vlastní hříšnosti, slabosti a nedokonalosti při našem životě bez Boha.
Tyto kroky jsou důležité pro otevření svého srdce Pánu, pro naši obnovu a vyzdravění.
Je třeba zvážit, zda jsem ochoten vzdát se právě toho, co mi nejvíce svazuje ruce a vydat se cestou, třeba i zásadní změny v mém životě.

+

Křesťanská tradice vyzývá ke čtyřicetidenní postní přípravě na velikonoce, ve kterých jsou obnovovány křestní sliby. V postní době jsme odpradávna zváni k "postu, modlitbě a almužně", tedy ke "skutkům pokání".
Postem se nemíní jen zdrženlivost v jídle a jiné projevy "sebekázně" (zřeknutí se přílišných zábav apod.), ale hlavně zřeknutí se všeho toho, co je v našem životě zbytečné, postradatelné a překážející. Všech nadbytečných a přebytečných "zátěží"
Almužnou se míní pomoc všem potřebným. A to nejen ze svého majetku!

+

Postní doba je vybídnutím, ale i pomocí k obnovení mého vztahu k Bohu, k bližním a k sobě samému. Je přiblížením se k dobrým a moudrým Božím záměrům, je naším posvěcením...



Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Velikonoce
 - samostatná velikonoční stránka 
Velikonoce (jen) na webu pastorace.cz zde

Čtení z dnešního dne: Pondělí 20. 3., slavnost sv. Josefa

1. čtení - 2 Sam 7,4-5a.12-14a.16; Žl 89 a Řím 4,13.16-18.22; Evangelium - Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a

Komentář k Lk 2,41-51a: Josef s Marií hledali s bolestí Ježíše. Kéž doprovázejí všechny hledající! Oni jsou nablízku všem, kdo prožívají jakoukoli bolest se svými dětmi.

Zdroj: Nedělní liturgie

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2023) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2023) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2023) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Řehoř Veliký (+ 12. 3. 604) provedl církev a společnost chaotickým dějinným přelomem

(10. 3. 2023) byl výrazný papež, který provedl církev a společnost chaotickým dějinným přelomem mezi starověkem a středověkem.