Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty B Bible, Boží slovo, Písmo svatéDelší texty Setkání s Ježíšem (Vladimír Boublík)

Setkání s Ježíšem (Vladimír Boublík)

Při čtení a studiu bible je nutno si uvědomit, že význam slova se může během dějinného vývoje měnit. (44) (...)

Nejdříve musíme poznat prostředí, v kterém tyto výrazy byly vytvořeny, a pak teprve můžeme hledat jejich teologickou náplň. (45) (...)

Každý člověk je do jisté míry syn své doby a svého prostředí, a tato skutečnost se obráží i v jeho myšlení.. (45) (...)

Autoři evangelií se dívali na Ježíše očima prvotní křesťanské obce, jejíž pohled byl vytvářen nejenom vírou, ale i židovskou tradicí. Proto historie si dnes není předem jista, že by Kristus v evangeliích byl nutně úplně totožný s historickým Ježíšem. Mezi historickým Ježíšem a Kristem evangelií stojí prvotní křesťanská obec, která se dívá na Ježíše svýma očima a vykládá jeho život ve světle svých požadavků a nadějí. Setkání moderní historie s Ježíšem musí tedy brát nutně v úvahu, že myšlení prvotních křesťanů a autorů evangelií je též do určité míry plodem prostředí a období, v kterém žila prvotní církev. (46) (...)

V minulosti se často chybovalo v posuzování historické hodnoty bible. Nechtělo se připustit, že pojem „historické pravdy“ je poněkud jiný v současné historii než v náboženské literatuře. Bible se dívá na historické události především ve světle dějin spásy; vykládá jejich smysl a význam pro dějiny Božího lidu. Tento výklad je určen pro život víry a může být vědecky zpracován pouze teologií. Ovšem události, o kterých se mluví v bibli, mají též jiné stránky a jiné důsledky, které jsou často přístupné i historii. Ta pochopitelně zkoumá biblické zprávy na základě jiných pravidel než teologie a nemůže proto vždycky podat stejný výklad jako třeba exegese. Bylo by jistě směšné, kdybychom vyžadovali od moderní historie, aby vykládala Ježíšovu smrt stejným způsobem jako teologie. Jestliže se tedy historie přibližuje k Ježíšovu životu jiným způsobem než teologie, to ještě neznamená, že by byl historický postup nesprávný. Současná historie se zajímá o jiné stránky Ježíšova života než teologický výklad dějin spásy. Musíme se proto smířit s tím, že se závěry historického bádání nebudou vždy nutně shodovat se závěry teologie. Moderní historie třeba nikdy nepřipustí, že by Ježíš byl ústřední postavou dějin. Je středem dějin spásy - ovšem pro historii zůstane pouze Ježíšem z Nazareta, který může být považován za zakladatele křesťanství. (47-48)

(Vladimír Boublík: Setkání s Ježíšem, Křesťanská akademie, Řím 1970, 44-48)


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 42,1-4.6-7; Žalm Žl 29, 1-2.3ac-4.3b 9b-10; Sk 10,34-38
Lk 3,15-16.21-22

Kristův křest je velkým startem. Od této chvíle je Ježíš veřejně znám a také sledován. Lidé očekávají, že Bůh zasáhne, vstoupí do dějin. Ale jak to bude konkrétně? Poznáme toho, kterého pošle? Přichází učitel, nenápadný, bez moci, slávy, vojsk. Mnozí se ptají: „Může tento člověk něco změnit?“ Ježíš ale nepřichází se svojí lidskou mocí. Jeho silou je povolání, pozvání nebeského Otce. Bůh ho posílá, Bůh je s ním, Bůh je v něm… On, Ježíš, je Boží Syn! Tato autorita dává hlásání evangelia zcela jinou dimenzi.

Zdroj: Nedělní liturgie

23. ledna 2025 Studijní den: Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči?

(10. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Marie Elekta od Ježíše (1605–1663), svátek 11.1.

(10. 1. 2025) V roce 1656 se konečně přes různé překážky podařilo realizovat založení pražského Karmelu. Zakladatelkou byla matka…

Hymna Jubilea 2025 Poutníci naděje: Plamen naděje v nás oživ

(9. 1. 2025) Plamen naděje v nás oživ, v píseň chvály proměň jej.  Poutníky, co naději nesou, Pane, chraň a provázej.

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků
(8. 1. 2025) Jak v úterý 7. ledna 2025 informovalo vatikánské Dikastérium pro evangelizaci, které je zodpovědné za přípravu…

Svátek Křtu Páně

(7. 1. 2025) V neděli po slavnosti Zjevení Páně (6.1.) se slaví svátek Křtu Páně.

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(6. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.