Upadl jsi, nebo upadla? Ale vždy jsi milován a milována a Bůh ti důvěřuje! - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KnihySoukromá zjevení v současné teologické literatuře Soukromá zjevení v současné teologické literatuře (Beneš A. J.)

Soukromá zjevení v současné teologické literatuře (Beneš A. J.)

V knize se autor zamýšlí nad povahou a významem soukromých zjevení. Vykládá pojem soukromé zjevení podle dokumentů I. a II. vatikánského koncilu, krátce rozebírá tento pojem podle díla teologů K. Rahnera a R. Latourella, zabývá se vztahem k veřejnému biblickému zjevení.

Základním přístupem k soukromým zjevením je ověřování jejich věrohodnosti, které se děje na základě kritérií negativních, tj. vylučujících a pozitivních, která vypovídají o nadpřirozeném původu těchto jevů. Autor předkládá konkrétní příklad aplikace kritérií a jejich praktické možnosti.

Po ověření pravosti soukromého zjevení se snaží o zařazení tohoto jevu do určité teologické kategorie, mezi charismata potvrzující nauku církve, mezi charismata prorocká. V těchto jevech nenacházíme nové učení, nové božské zjevení, týkající se spásy, nýbrž aktualizaci božského zjevení v konkrétním dějinném okamžiku.

Samostatnou kapitolu věnuje zamyšlení se nad téměř výlučným mariánským rázem těchto zjevení a jejich duchovnímu přínosu.

V poslední kapitole se zabývá vztahem těchto charismatických projevů a hierarchického uspořádání církve. Zamýšlí se jak nad praktickými důsledky již uznaných a schválených zjevení, tak nad hledáním pastoračních směrnic a přístupů k dosud neuznaným zjevením. Návrh pastoračních směrnic k této problematice hledá střední cestu mezi potlačováním, jež by mohlo vést k vytlačení zastánců mimo prostor církve, a nekritickou podporou, která by působila dojmem konečného schválení.


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Ex 34,4b-6.8-9; Žalm Dan 3,52-56; 2 Kor 13,11-13
Jan 3,16-18

Bůh dal svého Syna? Někdy nesprávně za slovem „dát“ rozumíme, že Bohu Otci je Syn lhostejný. Ale toto slovo znamená také darovat. Bůh Otec miluje Syna. Ale také miluje stvoření, svět, člověka. Proto dovolí, daruje světu svého milovaného Syna, aby svět zachránil. Snad lépe: aby svět přivedl zpět ke svému Stvořiteli. Mezi Otcem a Synem je naprostá jednota, vzájemné sebedarování. Tak jsme i my lidé pozváni, abychom se každý sám za sebe daroval zcela Bohu. Takové odevzdání se lze učinit jen v síle a moci Ducha svatého a znamená, že současně do svého života naplno přijímáme Boha. Dnešní slavnost také může být vrcholem celého postního a velikonočního úsilí – odevzdat se Bohu.

Zdroj: Nedělní liturgie

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

(4. 6. 2023) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

(3. 6. 2023) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

5. června -´Světový den životního prostředí´

(3. 6. 2023) Sama Země má svou důstojnost, kterou máme respektovat. (Benedikt XVI.) 5. 6. se připomíná "Světový den životního…

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2023) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Noc kostelů

Noc kostelů
(29. 5. 2023) Základní informace o Noci kostelů.