Jestliže mě miluješ, nemysli na svou pastvu Co znamená Ježíšovo trojí: „Miluješ mě?“ - archív citátů

Navigace: Tematické texty S Smrt, umíráníDelší texty Při rozdělování dědictví nejde jen o peníze

Při rozdělování dědictví nejde jen o peníze

V mnoha pastoračních rozhovorech jsem mohl zachytit, že se po smrti rodičů vedou spory o peníze. Tolik rodin už naprosto rozvrátily spory o dědictví! Mnozí bratři a mnohé sestry spolu již vůbec nemluví.

Jedna advokátka, která se specializuje na dědické právo, mi vyprávěla, že při rozdělování dědictví nejde jen o peníze, ale vposledku o otázku, kdo stál otci nebo matce nejblíže a kdo jeho či ji miloval nejvíc. Někdy chtějí ti, kteří lásku tolik nepocítili, tuto lásku jakoby dohnat tím, že si vybojují největší díl z toho, co rodiče zanechali. Ale to je přece nenaplní. Jejich touhu po lásce nelze uspokojit penězi. A když se rodina rozhádá kvůli dědictví, rozplyne se i ten poslední zbytek rodičovské lásky, který dál žil ve vzájemné lásce sourozenců.

A tak lidé žijí bez lásky.

Jestliže člověk chce lásku připoutat k vnějším věcem, zcela ji ztratí.


Se svolením zpracováno podle knihy: Anselm Grün, Rok, kdy zemřel můj otec, 
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství ve společnosti KatMedia, s.r.o. Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Dědictví

  • Při rozdělování dědictví nejde jen o peníze V mnoha pastoračních rozhovorech jsem mohl zachytit, že se po smrti rodičů vedou spory o peníze. Tolik rodin už naprosto rozvrátily spory o dědictví! 
  • Spory o dědictví Jedním z problémů, se kterými se v pastorační službě druhým setkáváme, je spor o dědictví. Je mnohdy překvapivé, jaký nelad až odcizení či nevraživost může do rodiny spor dědictví přinést.
  • Dědictví lze spravedlivě vypořádat jen málokdy...  Zmrtvýchvstáním Ježíše Krista máme živou naději na dědictví, které nepomine, na dědictví skvělé a trvalé. Je pro nás připraveno v nebi. (vira.cz)
  • Spor o dědictví ve věřící rodině  Přestože majetkové spory v rodinách mají mnohdy hluboké kořeny v minulosti a pocit křivdy často zatemňuje mysl aktérů, pokuste se o řešení sporu s chladnou hlavou a s pomocí zvenčí. (vira.cz, Otázky a odpovědi)

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Job 38,1.8-11; Žalm Žl 107,23-24.25-26.28-29.30-31; 2 Kor 5,14-17
Mk 4,35-41

„Proč se bojíte?“, říká Ježíš vyděšeným učedníkům. A není divu, ve tmě se jejich loď potápěla pod náporem vichřice. Není snadné uvěřit, že Ježíš má moc utišit bouři, že je spolehlivým Mistrem, pevným bodem vesmíru, před kterým i zlo musí padnout na kolena. Je obtížné tomu uprostřed divokého světa věřit, ale lze si to ověřit! Buď vlastní zkušeností, pokud se zkusíme o víru skutečně opřít, z dějin, anebo ze svědectví jiných lidí. Stálo by za to slyšet jiné křesťany z našeho společenství, kteří se o Boha opřeli a zažili to, co učedníci: moře zmlklo a nastalo úplné ticho. Zkusme si sami vzpomenout, kdy se Bůh v našem životě o nás postaral?

Zdroj: Nedělní liturgie

Papež: Církev je otevřená všem, ale homosexuální svazky nemůže žehnat

(23. 6. 2024) V rozhovoru pro americkou televizní stanici Cbs František znovu zdůrazňuje otevřenost církve "všem, každému" a…

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)

Narození Jana Křtitele (svátek 24. 6.)
(23. 6. 2024) Početím Jana Křtitele se odstartovaly události přímo vedoucí k našemu vykoupení. Proto církev věnuje pozornost nejen…

MANŽELSKÁ SETKÁNÍ - Letní kurzy v roce 2024

MANŽELSKÁ SETKÁNÍ - Letní kurzy v roce 2024
(22. 6. 2024) Kurzy zaměřené na obnovu a prohloubení vztahů mezi manžely a v rodině s názvem ´Manželská setkání´…

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)

Sv. Jan Fisher (svátek 22.6.)
(21. 6. 2024) Horlivý a zbožný biskup, který žil v chudobě. Reformátor kléru. Popraven králem Jindřichem VII. 22. 6. 1535

sv. Tomáš More (22.6.)

(20. 6. 2024) Filozof, politik, humorista, mučedník... Popraven (1535) králem Jindřichem VII. 

Patron lidí závislých na alkoholu - Matt Talbot (19.6.)

Patron lidí závislých na alkoholu - Matt Talbot (19.6.)
(18. 6. 2024) Matt se narodil 2. 5. 1856 v Dublinu v Irsku. Všichni muži v rodině pili tak, že se…

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(16. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.