Navigace: Tematické texty J Jednota, ekumena, ekumenismusDelší texty Tváří v tvář Kristu (Antonio Donghi)

Tváří v tvář Kristu (Antonio Donghi)

Když se člověk modlí, Bůh jej oslovuje svým neustále se obnovujícím a nepředvídatelným slovem. Pokud se mu křesťan opravdu otevře, pozná svou hříšnost.

Zkoumat se ve světle Božího slova znamená stát tváří v tvář živému Slovu Boha Otce - Ježíši Kristu.

Každé setkání s Božím slovem nás nevyhnutelně přivádí ke Kristu. Pozorné a láskyplné naslouchání biblickému zjevení nás konfrontuje s tajemstvím kříže a uvádí nás do nádherného a zároveň obávaného setkání se Spasitelem. Zde s neobvyklou silou vyvstávají naše hříchy; v hlubinách svého srdce je nyní můžeme konkrétněji rozpoznat a vnímat. Především ale tváří v tvář Kristu ztrácíme obavu pohlédnout do svého nitra, protože víme, že nám Bůh už předem odpustil; a tak se vyznání naší hříšnosti stává zároveň zkušeností Božího odpuštění.

Tento postoj se otiskuje do zpytování svědomí ve světle Božího slova i slova na den a pomáhá nám zachytit úmysly našeho srdce a dobře prožívat každý okamžik, protože na tom závisí kvalita celého našeho života.





Realita vykoupení

Sjednocení všech lidí je založeno na jednotě mezi Ježíšem a Otcem; Ježíš tuto jednotu dovršil na kříži. "Právě na kříži se Ježíš dává poznat jako 'obětovaný, jenž přitahuje', protože v tomto okamžiku nejjasněji zjevuje sám sebe tím, že dovršuje dílo zjevení Otce. Probodený bok je trvalé znamení Ježíšovy identity; skrze ně vidíme Otce a můžeme přijmout Ducha svatého. Tuto pravdu dokáže přijmout pouze ten, kdo se pod vlivem svědectví otevře víře, založí svůj život na vztahu Otce se Synem a přijme jedinečný charakter tohoto vztahu (Ježíš je jednorozený Boží Syn, vtělené Boží Slovo). V této rovině má Ježíšova smrt na kříži zásadní význam: je to oběť, svobodný dar života v poslušnosti Otci z lásky k lidem, a přináší dovršení synovského vztahu, plnou jednotu Ježíše (vtěleného Syna) s Otcem.

Událost kříže je tedy zcela jedinečná a neopakovatelná událost s eschatologickým dopadem: Právě na kříži byl přemožen vládce tohoto světa, právě zde došlo ke sblížení a sjednocení (Jan 12,31-32), právě zde získali věřící možnost vstoupit do vztahu k Otci tak, jak jej na kříži prožil a zjevil Ježíš (vztah jednoty a společenství). Kříž přináší spásu, protože je zjevením eschatologické události, která na základě Ježíšovy zkušenosti přináší objektivní konec rozptýlení a zahájila období, kdy mají všichni lidé možnost nechat se k němu přitáhnout a být shromážděni v jednotě."


Text z knihy Hle, všechno tvořím nové - Pastorační péče o pokání a obrácení“, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Čtení z dnešního dne: Sobota 12. 7. 2025, Sobota 14. týdne v mezidobí

Gn 49,29-32; 50,15-26a (hebr. 49,29-33; 50,15-25);

Komentář k Gn 49,29-32; 50,15-26a: Bůh provází rod Jakubův i Josefův na cestě do zaslíbené země. Podobně i moji, naši rodinu vede do svého království. Soudržnost rodin a vědomí přítomnosti Boha může zachránit i naši Evropu, která pluje dějinami.

Zdroj: Nedělní liturgie

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2025) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2025) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."