Navigace: Tematické texty B BiřmováníBiřmování v některých církevních dokumentech Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování)
Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování)
§ 9/ Svátost biřmování se uděluje pomazáním křižmem na čele, které se dělá při vkládání ruky, a slovy: "Přijmi pečeť daru Ducha svatého."
Vztažení rukou nad biřmovanci a modlitba "Všemohoucí Bože" nejsou sice nutné k platnému udělení svátosti, jsou však velmi důležité, aby obřad byl úplný a aby se svátosti lépe rozumělo.
Celý obřad biřmování má dvojí význam. Vztažení rukou biskupa nad biřmovance vyjadřuje svolávání daru Ducha svatého, jak je známo z biblických textů. Pomazání křižmem a slova, která se při tom říkají, jasně naznačují účinek daru Ducha svatého. Pokřtěný, který je rukou biskupovou označen vonným olejem, dostává nezrušitelné znamení, pečeť Páně, spolu s darem Ducha. Ten biřmovance dokonaleji připodobňuje Kristu a dává mu milost, aby mezi lidmi šířil "příjemnou vůni".
§ 10/ Svaté křižmo světí biskup ve mši zpravidla na Zelený čtvrtek.
§ 12/ Podmínkou přijetí svátosti biřmování je přijetí křtu ...
Stav milosti, dobrá příprava.
§ 13/ ...Skutečně veliký důraz třeba klást na slavení bohoslužby slova, kterou obřad biřmování začíná. Vždyť přece ze slyšení slova Božího proudí mnohotvárné působení Ducha svatého na církev a na každého pokřtěného či biřmovaného. A tímto způsobem se také zjevuje Boží vůle pro křesťanský život.
/Podle Obřadů biřmování, ČLK 1974, Úvod - str. 17nn/