Navigace: Tematické texty B BiřmováníBiřmování v některých církevních dokumentech Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování)

Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování)

§ 9/ Svátost biřmování se uděluje pomazáním křižmem na čele, které se dělá při vkládání ruky, a slovy: "Přijmi pečeť daru Ducha svatého."
Vztažení rukou nad biřmovanci a modlitba "Všemohoucí Bože" nejsou sice nutné k platnému udělení svátosti, jsou však velmi důležité, aby obřad byl úplný a aby se svátosti lépe rozumělo.
Celý obřad biřmování má dvojí význam. Vztažení rukou biskupa nad biřmovance vyjadřuje svolávání daru Ducha svatého, jak je známo z biblických textů. Pomazání křižmem a slova, která se při tom říkají, jasně naznačují účinek daru Ducha svatého. Pokřtěný, který je rukou biskupovou označen vonným olejem, dostává nezrušitelné znamení, pečeť Páně, spolu s darem Ducha. Ten biřmovance dokonaleji připodobňuje Kristu a dává mu milost, aby mezi lidmi šířil "příjemnou vůni".

§ 10/ Svaté křižmo světí biskup ve mši zpravidla na Zelený čtvrtek.

§ 12/ Podmínkou přijetí svátosti biřmování je přijetí křtu ...
Stav milosti, dobrá příprava.

§ 13/ ...Skutečně veliký důraz třeba klást na slavení bohoslužby slova, kterou obřad biřmování začíná. Vždyť přece ze slyšení slova Božího proudí mnohotvárné působení Ducha svatého na církev a na každého pokřtěného či biřmovaného. A tímto způsobem se také zjevuje Boží vůle pro křesťanský život.

/Podle Obřadů biřmování, ČLK 1974, Úvod - str. 17nn/


Související texty k tématu:

Duch svatý  

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Iz 66,10-14c; Žalm Žl 66,1-3a.4-5.6-7a.16+20; Gal 6,14-18
Lk 10,1-12.17-20

Ježíš nedává učedníkům seznam věcí, které si mají zabalit s sebou, když jdou na misii. Co jsou ty zásadní skutečnosti, které misionáři potřebují pro svoji práci? Nezamluvit svůj úkol (pozdravovat se s kdekým), nést pokoj a nikoli prokletí, být pokorní a nevybíraví nejen v jídle, ale i v tom, kdo nám přišel do cesty. Úkolem je přinést Boží království, nikoli poučky, úkoly či strach z Boha. A přestože byli učedníci nezkušení, přineslo jejich počínání ovoce. Možná právě toto je zásadní: Tak často se bojíme mluvit o své víře! Když se ale s pokorou a odevzdaností pustíme do díla, zjistíme, že jde o Bohem požehnanou a skvělou zkušenost, a to i přes nástrahy Zla.

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

Petr a Pavel (svátek 29.6.)
(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…