Upadl jsi, nebo upadla? Ale vždy jsi milován a milována a Bůh ti důvěřuje! - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VelikonoceKomentáře liturgie Velkopáteční obřady - stručný komentář 2

Velkopáteční obřady - stručný komentář 2

1. Před obřady

Dnes si připomínáme Ježíšovo umučení. Nemyslíme na ně jen se smutkem, ale i s vděčností. Vždyť pro jeho Krev, prolitou na kříži, můžeme dosáhnout odpuštění svých hříchů. Proto na znamení vítězného Kristova utrpení používáme na Velký pátek roucha červené barvy, barvy mučedníků i barvy královské.

Obřady mají tři části: 1. bohoslužbu slova
2. uctívání kříže
3. přijímání Těla Kristova


Bohoslužba začíná v naprostém tichu. Uvědomujeme si, že Ježíš musel podstoupit utrpení pro hříchy všech lidí, a litujeme, že i my jsme k tomu přispěli svými hříchy. Biskup s přisluhujícími pozdraví oltář hlubokou úklonou a pak leže na stupních oltáře se tiše modlí. Spolu i my rozjímáme o blaženém utrpení Ježíše Krista, které nám přineslo spásu. To nám připomene i následující bohoslužba slova a pašije.

Pak zazní starobylé přímluvy, které pocházejí z prvních dob křesťanství. Budeme v nich společně prosit za církev a celý svět, za věřící i nevěřící, protože Kristus zemřel za všech lidi i za ty, kdo ho neznají. 

 

2. Po přímluvách

Jáhen s přisluhujícími odchází nyní pro kříž, který bude přinesen ve slavnostním průvodu. Kříž je pro nás znamením spásy: na něm zvítězil Ježíš nad hříchem a vysvobodil nás z jeho nadvlády. Proto je kříž slavnostně přinášen a my se klaníme Tomu, kdo na něm zemřel, svému Zachránci a Vykupiteli, Ježíši Kristu.

Nejprve bude kříž postupně odhalen, přitom se zpívá: „Hle, kříž, na kterém umřel Spasitel světa.“ My odpovídáme: „Klaníme se ti, Pane Ježíši Kriste“ a pokaždé poklekneme k tiché modlitbě. Po odhalení kříže odloží otec biskup odznaky své důstojnosti, zuje si obuv a jako první uctí kříž pokleknutím a políbením. Po něm půjde uctít kříž všechno duchovenstvo a ministranti.

Pak se připojí všichni přítomní ve čtyřstupu a to prostým pokleknutím na jedno koleno nebo – ti, jimž se hůře pokleká – úklonou.

 

3. Po uctívání kříže

Neslavíme jen památku Ježíšovy smrti, ale také si připomínáme, že byl pohřben a třetího dne vstal z mrtvých. Přemohl smrt a nám získal věčný život. Abychom mohli žít na věky, nabízí nám sám sebe v eucharistii: proto jsme i dnes zváni ke svaté hostině Božího pokrmu. Svaté přijímání dokončuje oslavu blaženého utrpení Kristova. Eucharistie je plodem stromu Kříže, proto jsme i dnes zváni ke svaté hostině.

Během přinášení Svátosti Oltářní budeme stát. 

 

4. Po modlitbě „Po přijímání“

Po skončení velkopátečních obřadů bude otevřený v kapli sv. Klimenta Boží hrob do 21 hodin. Na Bílou sobotu bude otevřen od 8 hod. až do začátku obřadů vigilie, které začnou ve 20 hodin.
 


Související texty k tématu:


Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Velikonoce
 - samostatná velikonoční stránka 
Velikonoce (jen) na webu pastorace.cz zde

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Ex 34,4b-6.8-9; Žalm Dan 3,52-56; 2 Kor 13,11-13
Jan 3,16-18

Bůh dal svého Syna? Někdy nesprávně za slovem „dát“ rozumíme, že Bohu Otci je Syn lhostejný. Ale toto slovo znamená také darovat. Bůh Otec miluje Syna. Ale také miluje stvoření, svět, člověka. Proto dovolí, daruje světu svého milovaného Syna, aby svět zachránil. Snad lépe: aby svět přivedl zpět ke svému Stvořiteli. Mezi Otcem a Synem je naprostá jednota, vzájemné sebedarování. Tak jsme i my lidé pozváni, abychom se každý sám za sebe daroval zcela Bohu. Takové odevzdání se lze učinit jen v síle a moci Ducha svatého a znamená, že současně do svého života naplno přijímáme Boha. Dnešní slavnost také může být vrcholem celého postního a velikonočního úsilí – odevzdat se Bohu.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Norbert – zasažený bleskem (6. červen)

(4. 6. 2023) Norbert (asi 1085 – 1134) byl zprvu podjáhnem ve službách kolínského arcibiskupa a později císaře Jindřicha V. S…

Invaze spojeneckých vojsk v Normandii (výročí 6. června 1944)

(4. 6. 2023) Není zapotřebí jen lidí odvážných, chytrých a silných…

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

(3. 6. 2023) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

5. června -´Světový den životního prostředí´

(3. 6. 2023) Sama Země má svou důstojnost, kterou máme respektovat. (Benedikt XVI.) 5. 6. se připomíná "Světový den životního…

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2023) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Noc kostelů

Noc kostelů
(29. 5. 2023) Základní informace o Noci kostelů.