Navigace: Tematické texty B Bohatství (mamon)Delší texty Víra a lpění na majetku nemohou žít dohromady (Papež František)

Víra a lpění na majetku nemohou žít dohromady (Papež František)

Drazí bratři a sestry, dobrý den.

Dnešní evangelium z desáté kapitoly podle Marka (Mk 10,17-30) podává tři scény, kterými prostupuje Ježíšův trojí pohled.

První scéna prezentuje setkání Mistra a kohosi, kdo je podle paralelního Matoušova podání označován jako „mladík“, tedy Ježíšovo setkání s jistým mladíkem. Ten přiběhl k Ježíši, poklekl před ním, oslovil ho „Mistře dobrý“ a zeptal se: „Co musím dělat, abych dostal věčný život?“, tedy štěstí (Mk 10,17). Život věčný totiž není jen životem onoho světa, ale plným a uceleným životem bez ohraničení. Co musíme dělat, abychom jej dosáhli? Ježíš v odpovědi shrnuje přikázání lásky k bližnímu. V tom onen mladík žádný svůj nedostatek neshledal, avšak zachovávání předpisů k uspokojení jeho touhy po plnosti zjevně nestačí. Ježíš vidí tuto touhu, kterou mladík nosí v srdci, a proto odpovídá intenzivním pohledem plným něhy a lásky. Evangelium říká, že „na něho pohlédl s láskou“ (v.21). Viděl, že mladík je dobrý. Ježíš však postřehl také jeho slabinu a dává mu konkrétní návrh, aby rozdal všechen svůj majetek a následoval Jej. Onen mladík má však srdce rozdělené mezi dva pány - Boha a peníze – a smutně odchází. To dokazuje, že víra a lpění na bohatství nemohou žít společně. Počáteční rozmach tak pohasíná v nešťastném ztroskotání.

Ve druhé scéně evangelista poukazuje na Ježíšův hloubavý pohled a varování: „Rozhlédl se a řekl svým učedníkům: »Jak těžko vejdou do Božího království ti, kdo mají bohatství!«“ (v.23). Na údiv učedníků, kteří se ptají: »Kdo tedy může být spasen?« (v.26), odpovídá Ježíš povzbuzujícím pohledem – to je ten třetí pohled – a říká, že „u lidí je to nemožné, ale ne u Boha“ (v.27). Svěříme-li se Pánu, můžeme překonat všechny překážky, které nám brání následovat Jej cestou víry. Svěřme se Pánu a On nám dá sílu, spásu a bude nás touto cestou provázet.

A tak jsme se dostali ke třetí scéně, tedy ke slavnostnímu Ježíšovu prohlášení: „Amen, pravím vám: kdo opustí všechno, aby mne následoval, bude mít život věčný i stokrát víc už nyní (srov. Mk 10,29-30). Toto „stokrát víc“ jsou věci dříve vlastněné a pak opuštěně, ale opětovně nalezené v nekonečném množství. Zanechá se majetek a výměnou se dostane potěšení z pravého dobra; namísto otročení věcem se osvobozením získá svoboda sloužit z lásky; zřeknutím se majetku se získá radost daru. Ježíš to říkával slovy: „Je blaženější dávat než dostávat“ (srov. Sk 20,35). Mladík se nenechal uchvátit Ježíšovým pohledem lásky a nemohl se změnit. Pouze pokorně vděčným přijetím Pánovy lásky se osvobodíme ze svodu idolů a slepoty svých iluzí. Peníze, rozkoše a úspěch oslňují, ale potom zklamou; slibují život, ale zaopatří smrt. Pán od nás chce, abychom se odtrhli od tohoto falešného bohatství a vešli do pravého a plného, autentického a zářícího života. A já se ptám vás mladí chlapci a děvčata, kteří jste na náměstí: „Pocítili jste na sobě Ježíšův pohled? Co mu odpovíte? Odejdete z tohoto náměstí raději s radostí, kterou nám dává Ježíš, anebo se smutkem, který v srdci působí mondénnost?

Panna Maria ať nám pomáhá otevřít srdce Ježíšově lásce, Ježíšově pohledu, který jediný může uhasit naši žízeň po štěstí.

11.10.2015 

Přeložil Milan Glaser 

 

 


Převzato z webu České sekce Radio Vaticana

Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Středa 11. 9. 2024, Středa 23. týdne v mezidobí

1 Kor 7,25-31;

Komentář k Lk 6,20-26: Překvapivý recept na štěstí: prostota, touha po spravedlnosti, být pro okolí znamením odporu. Být blahoslavený totiž znamená být šťastný. Jinak Ježíše nepochopím.

Zdroj: Nedělní liturgie

V říjnu proběhne evangelizační turné GODZONE s mottem: Nejsi na to sám!

V říjnu proběhne evangelizační turné GODZONE s mottem: Nejsi na to sám!
(10. 9. 2024) Mladí lidé v dnešní době čelí „epidemii osamělosti.“ Jedním ze způsobů, jak s ní bojovat, je podle nich…

Svatá Ludmila - pracovní listy pro děti

Svatá Ludmila - pracovní listy pro děti
(9. 9. 2024) 16. září slavíme svátek svaté Ludmily. Nabízíme vám několik pracovních listů k tomuto tématu.

Oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka

Oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka
(9. 9. 2024) Antonín Dvořák napsal oratorium Svatá Ludmila na text Jaroslava Vrchlického. 

Narození Panny Marie 8. 9.

(7. 9. 2024) Nejsme loutky v rukou Božích. On má s každým z nás plán, projekt, nabídku, šanci, záměr.

Legendární profesor Kolakovič (* 8. září 1906)

(6. 9. 2024) Chorvat, který byl podle někoho byl prorok, div ne světec. Podle jiných „dobrodruh a megaloman“,…

sv. Řehoř Veliký (svátek 3.9.)

sv. Řehoř Veliký (svátek 3.9.)
(2. 9. 2024) Jeden z nejvýznamnějších papežů historie. Provedl církev a společnost dějinným přelomem mezi starověkem a…